supradozare cu DEBRIDAT !!!

11-10-2013
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
buna. Copilul de 4 ani jumate a luat de dimineata o supra doza de debridat (15 ml), , , , Bunica nu a fost atenta si i-a administrat un capacel intreg..Am sunat medicul de familie al copilului si mi-a spus sa-l las in pace si sa-i dau doar mult ceai.eventual de musetel... Poate sa-mi spuna cineva ce probleme pot degenera din acest supradozaj? POate ar trebui sa-l duc la ugente??? m-a sunat la lucru si cand mi-a spus asta am zis ca lesin instantaneu!!! multumesc.
4 comentarii
0
11-10-2013, ora 10:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu este nevoie sa il duceti la urgente, ascultati sfatul medicului de familie.La varsta lui trebuie sa ia debridat 5ml de 3 ori pe zi, , numai ca din neatentie a luat dintr-o data, deci in ziua respectiva sa nu mai ia.
Ar fi fost riscant acest supradozaj numai in cazul in care avea diabet, pt ca medicamentul contine zahar si la 5 ml de debridat avem 3 g de zahar.
Numai bine si mai multa atentie pe viitor!!! NU este de glumit cu administrarea medicamentelor!
0
11-10-2013, ora 10:34
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
multumesc pt raspuns, m-am mai linistit. Oricum, a fost taica-su cu el la uregnte...pt mai multa siguranta, tocmai pt ca stiu ca nu e de jucat cu medicamentele..La fel i-au spus si acolo, ca nu a depasit doza maxima admisa pe kg corp., si sa ia multe lichide pt a elimina prin urina. El avea prescris de 3 ori pe zi, cate 3 ml. Multumesc, mi-a mai revenit inima la loc!
0
11-10-2013, ora 11:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cand era fetita mea mai mica, tot timpul foloseam siringi gradate pt administrarea de medicamente/sirop.Cu capacelul este un pic mai riscant, pt ca te poti pacali daca nu esti foarte atenta, cum a fost si cazul bunicii.
Sanatate multa!!
0
15-02-2024, ora 19:26
Vasy8
Nu este medic/terapeut
Vasy8
Buna seara o intrebare am un baiat de 2 ani iar bunica ia dat 10 ml de debridat in loc de 2.5 ce trebuie sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.