Surditate brusc instalata

04-04-2012
miki1310
Nu este medic/terapeut
miki1310
In data de 3 martie am depus un efort fizic mare urmat de un puseu de tensiune(durere de cap, ameteli, urechi infundate) a doua zi am constatat ca nu mai aud deloc cu urechea stanga, in data de 7 martie ajung la spital la urgenta cu tensine 16/10 ma interneaza pe sectia ORL si mi se fac perfuzii cu hidrocortizon, memotal, cavinton, vit b1 si b6 plus bilobil 2 capsule pe zi +antihipertensive(noliprel si x-pressol).Dupa 12 perfuzii ma externeaza fara vreo imbunatatire
Am fost la neurolog care mi-a recomandat un angio RMN celebral al carui rezultat este:

IRM cap+angiografie nativ
-minima largire de spatii lichidiene perivasculare virchow-robin bazal bilateral

-in rest parenchim cerebral infra sisupratentorial, sisteme vascular si ventricular cerebrale, spatii lichidiene pericerebrale, CAI, UPC, nerv VII si VIII pe traiecte cisternale cu morfologie si semnal RM in limite normale;
-fara restrictii de difuzie a apei infra sau supratentorial
-acumulari fluide inchistate la nivelul unor cellule mastoidine din apexul stancal stang;
-ingrosari mucozale celule etmoidale si caudal sinusuri maxilar bilateral;
-latero deviatie dreapta a septului nasal
-hipertrofie mucozala cornete nazale inferioare bilateral si mijlociu de partea stanga
momentan fac tratament cu
bilobil 120 mg-2/zi, nootropil 800mg-2/zi, pentoxifilin 2/zi, betaserc -2/zi, millgama -2/zi, thiogama -2/zi, vitaminaE-2/zi, aspirin cardio 1/zi si celebrex 1/zi cate 10 zile pe luna timp de 3 luni
mentionez ca acum la o luna de cand s-a instalat surditatea am inceput sa aud telefonul cand suna dar sa fie foarte bine lipit de ureche insa cand se vorbeste parca totul rasuna, nu pot intelege ce se spune de la celalalt capat al firului.
Va rog o parere despre ce s-a intamplat si daca este posibil sa-mi recapat auzul sau macar sa se mai imbunatateasca
mentionez ca am facut si CT abdominal cu substanta de contrast si ecografie cardiaca si totul este ok.
7 comentarii
0
04-04-2012, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cele mai bune rezultate in recuperarea auzului dupa o surditate brusc instalata sunt in primele 3 zile.
in rest totul a fost facut corect
trebuie sa mergeti la o firma de protezare auditiva si sa probati cum suportati un aparat auditiv.
0
05-04-2012, ora 10:03
miki1310
Nu este medic/terapeut
miki1310
Multumesc pt raspuns domnule doctor dar tinand cont ca din angio rmn rezulta ca : nerv VII si VIII pe traiecte cisternale cu morfologie si semnal RM in limite normale, ar fi bine sa mai astept pana fac cele trei luni de tratament recomandate de neurolog sau sa incerc de pe acum un aparat auditiv?
Imi puteti recomanda vreo firma de protezare auditiva ?
0
05-04-2012, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bun initial un consult ORL..cu audiograma
0
19-04-2012, ora 09:00
miki1310
Nu este medic/terapeut
miki1310
buna ziua domnule doctor,
am facut o audiograma cu casti si cu mascare a urechii bune si rezultatele sunt la urechea stanga 250hz-80: 500hz-85: 1k-105:2k-105:4k-100
mi-a mai facut si o audiograma vocala(sper ca nu gresesc) mi se rosteau niste cuvinte in casca insa nu le puteam intelege desi auzeam ca se spune ceva
mai am inca 2 luni din tratamentul mentionat in postul de mai sus va rog frumos sa-mi spuneti daca as mai putea recupera ceva pentru a putea folosi un aparat auditiv
sunt tare ingrijorata ca audioprotezistul mi-a zis ca asa cum se prezinta situatia nici un aparat nu ma poate ajuta sa inteleg cuvintele.
Va multumesc si astept cu interes opinia d-voastra
0
19-04-2012, ora 09:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la recuperarea auzului se poate spera in primele 3-5 zile
maxim in 3 saptamani
daca in acest timp nu sa recuperat nimic.. sansele scad drastic !!!!
0
19-04-2012, ora 09:26
miki1310
Nu este medic/terapeut
miki1310
dar totusi nu exista nici un tip de aparat care sa ma ajute?
sau in aceste conditii ce as mai putea sa fac
0
19-04-2012, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la 2-3 firme de protezare.. si testati aparatele care le au ( testele sunt gratuite )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Copiii surzi cu întârzieri de învățare beneficiază de pe urma implanturilor cohleare mai mult decât de pe urma aparatelor auditive
  • Descoperirea unei gene ar putea duce la crearea unui medicament pentru surditate
  • Cu ajutorul terapiei genice, medicii au redat auzul copiilor cu surditate moștenită
  •