Surub diastaza cand se scoate?

28-11-2017
Remus Maxim
Nu este medic/terapeut
Remus Maxim
Buna ziua. Ma numesc Remus Maxim si in 15 oct 2017 am fost operat in Londra de fractura bimaleolara tip C (cred) cu o placa cu 5 suruburi, un surub de diastaza prin tibie si fibula si un surub montat oblic pe partea interioara a gleznei. ghips din 16 oct pina in 27 oct, pansament plasticat din 27 pina in 10 nov cand Dl chirurg Radu Malancea din spitalul Botosani a hotarat sa-l scoata sa-mi lase piciorul sa respire ( apreciez profesionalismul dansului)
Nelamurirea mea consta in faptul ca in Londra, medicul care m-a operat mi-a spus ca toate v-or ramane la locul lor si nimic nu se va extrage, referitor la placa si suruburi inclusiv surubul de diastaza.
M-am intors in tara pentru recuperare si aflu ca surubul de diastaza se extrage, in functia de opinia medicului curant, intre 6-8 saptamani pina la 3 luni.
Repet, chirurgul din Anglia ( Queen's Mary Hospital din Romford, east London) mi-a explicat ca surubul de diastaza se va rupe in aproximativ 14-20 luni si ramane acolo fara sa ma deranjeze cu nimic ( greu de crezut ca domnul surub se va rupe exact intre oase si va fi atat de cumintel sa nu ma supere, nu ? )
Domnul chirurg Radu Malancea, seful sectiei ortopedie si traumatologie din spitalul judetean Botosani, un chirurg extrem de bun si profesionist, apreciat de mai toti pacientii dansului mi-a explicat ca o sa trebuiasca scos acel surub pentru redarea mobilitatii gleznei
Rugamintea mea este:
1. Sa-mi spune-ti daca pot incepe sedintele de kinoterapie inainte de extragerea surubului de diastaza ?
2. Daca ati mai auzit de cazuri operate si de optiunea lasarii surubului sa se rupa singur si daca optiunea chirurgului englez este logica ?
3. Pot incepe sa calc pe picior inainte de extragerea surubului ?? Eu simt ca as putea incepe sa-l folosesc progresiv iar radiografiile arata ca fractura de pe tibie este vindecata.
O alta nelamurire este aceea ca fibula mi-a fost aranjata un pic stramb cu un foarte mic unghi inchis inspre spate. Vreau sa cred ca un chirurg englez intr-un spital de renume din Londra nu poate gresi o operatie atat de usoara si ar fi avut un movit sa-mi fixeze osul un pic stramb, cum ar fi gen sa reduca vreo tensiune sau ceva ( lucruri care ma depasesc nefiind calificat)
Va rog mult sa imi spune-ti o parere.. Se procedeaza asa fixandu-se oasele un pic stramb pentru detensionare sau sant o persoana atat de norocasa sa intalnesc "cel; mai bun chirurg din Anglia" ?
2 comentarii
0
28-11-2017, ora 10:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va raspund punctual:
- exista, in ortopedie ca si in toata medicina, scoli diferite de gandire;
- unii mentin "surubul de diastazis " 6 saptamani, altii demonstreaza ca este preferabil de mentinut 3 luni;
- nu am citit, pana acum, vreun studiu care sa pledeze pentru mentinerea surubului mai mult de 3 luni.
- nu exista chirurgi infailibili si nici chirurgie cu rata de succes 100%.
- exista, in schimb, notiunea de "second opinion".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-11-2017, ora 11:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca imi permiteti: idea acesta cu ruperea spontana a surubului am auzit si eu insa si la noi se scoate controlat dupa 6-8 saptamani pana atunci pacientii au voie sa faca kinetoterapie insa nu au voie sa incarca piciorul cu mai mult de 5 kg.
ce este daca nu se rupe surubul si prin miscarea continua cauzeaza o erodare si o fractura de stres a fibulei? nu stiu, insa eu nu l-as lasa acolo daca ar fi glezna mea :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.