suspiciune colangiocarcinom.. avea greţuri, nu putea să mănînce şi nici nu suporta mirosul de

14-01-2013
teodora.moldovan
Nu este medic/terapeut
teodora.moldovan
Vă rog să mă ajutaţi !!! Mama mea a fost internată în luna octombrie la spitalul local deoarece avea greţuri, nu putea să mănînce şi nici nu suporta mirosul de mîncare. Înainte cu o zi de internare i s-a făcut un ecograf la un cabinet particular la care nu s-a văzut nimic deosebit şi au presupus că avea starea aceasta de rău de la o conseva de peşte pe care o mîncase in urma cu o săptamînă. A fost suspectă de enterocolită, fapt care nu s-a confirmat iar rezultatele analizelor au ieşit în limite normale. Am mers acasă dar s-a simţit la fel de rău iar după 2 săpt. s-a internat din nou la spital.I s-au făcut iarăşi analize şi în afară de fosfataza alcaşină care era mărită restul analizelor au fost destul de bune..Pe perioada internării a făcut o pneumonie şi în ziua în care trebuia să i se facă externarea i-au repetat din nou analizele care de data aceasta au iesit foarte proaste.Ni s-a spus că în urma analizelor şi a unei ecografii abdominale, mama mea este suspectă de neo de cap de pancreas şi că ar fi bine ca în cel mai scurt timp să-i facem un CT. Binenţeles că am mers imediat la un centru medical la Cluj unde a făcut un CT cu substantă de contrast. Rezultatul se vede mai jos.


CT ABDOMINAL PELVIN contrast i.v.
REZULTAT:
Colecţie pleurală dr. Moderata, cloazonata
Ficatul mai ales în lobul dr. Cu multiple imagini hipodense confluate, cea mai mare de 25 mm diam. Cu aspect det sec.
Colecistul cu pereţi îngroşaţi cu priza de contrast, fără claculi, cu o masă lichidiana în patul colecistic.
Pancreasul are volumşi structura normale fără aspecte tumorale şi fără modificări infiltrative peripancreatice.
Splina are dimensiuni normale şi nu prezintă modificări structurale
Rinichii bilateral au dimensiuni şi indicele cortical normale. Fără aspecte litiazice sau de dilatare pielo-caliceală.Uretere de calibrunormal. Secreţia si excreţia normale bilateral.
Fără adenopatii LA sau iliace.
Vezica urinară prezintă pereţii şi conţinutul vezical normale.
Minima ascita pelvina.
Modificări degenerative disco-vertebrale pe segmentul examinat, fără det sec osoase.
Proteza metalică şold drept.
Concluzii: Pleurezie dr. Suspiciune de colecistita acuta cu pericolecistita. Det sec. multiple hepatice.

Apoi am internat-o la Cluj la Medicală III de unde i-au făcut externarea cu următorul diagnostic (dacă pot să-l numesc aşa)


BILET DE EXTERNARE
Diagnostic externare:
SUSPICIUNE COLANGIOCARCINOM INTRAHEPATIC-IMUNOHISTOCHIMIE ÎN LUCRU
DETERMINĂRI SECUNDARE PULMONARE
COLECŢIE PLEURALĂ INCHISTATĂ BAZAL DREAPTA
HIPOSIDEREMIE
INFECŢIE URINARĂ TRATATĂ

Epicriza:
Pacienta în vîrstă de 71 de ani cunoscută HTAE sub tratament, fibrom uterin operat cu dureri torace posterior stîng (de fapt drept), umaăr stîng (tot drept de fapt) de 2 luni pentru care a luat AINS asociate cu scadere ponderală de 5 kg în ultimele 2 luni, spitalizată în serviciul teritorial unde s-a efectuat gastroscopie ( Rezultat: Gastrită cronică difuza moderată cu zone extinse de metaplazie intestinală fără atipii. H pylori nu se observa) şi CT abdominal cu contrast şi debuteaza şi o tuse seacă, iritativă, se internează pentru investigaţii suplimentare şi tratament.Se efectează ecografie abdominală care suspicionează un colangiocarcinom, fara semne de ciroza hepatică, radioscopia toracică decelînd determinăti secundare pulmonare si o colecţie cloazonată lob drept bazal..Avînd în vedere determinările secundare pulmonare se suspicioneaza o patologie tumorală tiroidiană, aceasta fiind exclusă de ecografia tiroidiană, de asemenea la examenul obiectiv al sînilor nu se găsesc modificări patologice. Se reinterpretează CT-ul abdominal ( dr.) şi se rămîne la suspiciunea de colangiocarcinom;determinări secundare pulmonare, astfel că se efectuează puncţie biopsie hepatică pentru stabilire diagnostic final - rezultat patologic ridică suspiciunea de colangiocc însa se trimite pentru imunohistochimie pentru stabilirea diagnostic final (rezultate in lucru şi în ziua de azi) S-au recoltat markeri virali pt. Hepatita B şi C - negativi, CEA, AFP şi TSH care sunt în limite normale. Pe parcursul internării a urmat tratament antibiotic, antialgic, antiemetic, perfuzabil, antitusiv cu evoluţie buna.
ECOGRAFIE TIROIDIANĂ - 29.11.2012 - Concluzii: Noduli tiroidieni bilaterali fără semne ecografice de malignitate.
ECOGRAFIE _- 29, 11, 2012-
Rezultat: Pleurezie dreaptă
Ficatul prezintă în segmentul VII/VIII o arie inomogenă de cca 100 mm diametru care pare să
aibă caracter infiltrativ. În interiorul structurii descrise există multiple formaţiuni nodulare de pana la 10 mm, unele hiper, altele hipoecogene. Aspectul ecografic în scara gri nu este specific, nu se poate exclude un proces proliferativ hepaticde tipul unui colangiococc.
Colecist destins, fără calculi, fără semne ecografice de colecistită acută.
VP este permeabila dar are peretii mai ingrosati, in special VP dreapta.
RD, RS normali ecografic.
Pancreas fara modificari ecografice.
Splina omogena, dimensiuni normale.
Nu se vizualizeaza adenopatii in hilul hepatic.Exista adenopatii rotunde in spatiul interaorto-cav si interaorto-mezenic.
VU evacuata.
Organele din micul bazin nu pot fi evaluate.


Concluzii si Recomandari: TU hepatic seg VII, VIII fara caractere ecografice specifice(posibil colangiocc).
Adenopatii retroperitoneale.Pleurezie dreapta.
Se recomanda examinare cu substanta de contrast.


CABINET RADIOLOGIE(data:28.11.12 08:49, nr. reg.8823)-dr Anton
Rezultat:colectie pleurala dreapta inchistata bazal, opacitati nodulare infracentimetrice.
Cord relatii normale, aorta cu aterom calcificat.

Analize de laborator

Recomandări
Medicatie
Lagosa 2x 1 tb/zi
Essentiale 2x1 tb/zi
Helicid 1 tb/zi înainte de mese
Analgezic la nevoie (No-Spa, Piafen, Tramal)
Motilium pînă la 3/zi:

Menţionez că nici acum la aproape 2 luni de la externare nu am reuşit să obţinem rezultatul histopatologic, ne amînă de fiecare dată cînd sunăm, iar acum o săptămînă cînd am sunat din nou m-i s-a spus că nu s-a confirmat diagnosticul şi că mai fac investigaţii suplimentare. că e posibil să fie un hepatocolangiocarcinom. De asemenea acum 2 săpt i-am mai repetat analizele si erau în limite normale...mai putin fosfataza alcalină care crescuse.Dacă mă puteţi ajuta cu un sfat mi-ar prine tare bine pentru că nu mai ştiu încotro să mă îndrept, nu ne-au chemat nici la control, nu ne-au trimis nici la oncolog.ne-au trimis acasă să..
Am şi analizele dar nefiind de specialitate mi-e greu să le scriu însă vă pot spune orice valoare vă interesează. Mulţumesc pentru răbdarea de a citi şi pentru înţelegere.
6 comentarii
0
14-01-2013, ora 15:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
o colonoscopie s-a facut sau macar luat in calcul ? cred ca este indicata. apoi... ma tem ca nu se poate prea bine merge mai departe fara rezultatul histopatologic completat cu un examen IMUNOHISTOCHIMIC. daca aveti rezultatul acestor lucruri, mergeti cu ele la oncolog, care poate inclusiv sa faca un dosar pentru un PET/CT.
0
14-01-2013, ora 15:32
teodora.moldovan
Nu este medic/terapeut
teodora.moldovan
Colonoscopie nu s-a facut. Nu ;tiu de ce au exclus din start cancerul de colon.
Am fost programati azi la oncolog dar au anulat programarea pentru miercuri.
speram sa obtinem pina atunci si rezultatul de la histo.
0
14-01-2013, ora 15:37
teodora.moldovan
Nu este medic/terapeut
teodora.moldovan
Apropo cred ca acestia sint markerii tumorali AFP 1.8 ng/mL, CEA =1.3ng/mL
Procalcitonina =0.4 ng/mL, TSH=2.88 UI/mL
0
14-01-2013, ora 18:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok. trebuie sa faceti consultul la oncologie.
0
15-01-2013, ora 17:59
teodora.moldovan
Nu este medic/terapeut
teodora.moldovan
Puteti sa ma lamuriti daca este un termen pentru eliberarea rezultatului histopatologic, deoarece nu mai stiu cum sa procedez sa-l obtin. Am rugat pe cineva sa intervina si s-au enervat.de ce intervine toata lumea pt. doamna Florian?
De asemenea vreau sa stiu daca am posibilitatea sa iau probele de la clinica asta si sa le duc in alta parte. Mama se simte mai tau, nu poate manca si acumuleaza lichid. Nu mai stiu ce trebuie sa fac!!!
Mentionez ca punctia a fost facuta in data de 29.11.2012, si consider ca am avut toata rabdarea pentru a afla un rezultat.
0
15-01-2013, ora 20:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu exista niciun termen. despre posibilitatea de a lua probleme... nu am nicio informatie.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  •