suspiciune diagnostic

28-03-2016
carmen1111
Nu este medic/terapeut
carmen1111
Buna seara!Acum o luna cand coboram la metrou, m a impins un domn grabit, m am dezechilibrat, am calcat gresit si...M am dus la Sf Ioan la dr, mi a facut radiografii, mi a spus ca am o entorsa minora care o sa mi treaca in 2-3 zile.Venind weekendul am stat acasa cu piciorul ridicat, antiinflamatoare si gheata.Am fost 2 zile la munca, vazand ca glezna este tot umflata, am fost la Sf Pantelimon, alte radiografii, entorsa 1-2, 10 zile de concediu medical.Mi se dezumflase destul de mult glezna, nu am avut dureri astfel incat sa nu pot sa calc.Dupa concediu am fost o saptamana la munca si observand ca nu se dezumfla de tot, am fost la Floreasca unde, dupa alte 2 radiografii mi a pus diagnosticul de suspiciune fractura proces posterior astragal distazis tibio-peronier drept si acum astept sa fac rmn.Intrebarea mea este:la ce sa ma astept?Este ceva de facut ca sa evit operatia?Multumesc!O seara placuta!
10 comentarii
0
28-03-2016, ora 22:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura apofizei posterioare a talusului nu pune, de obicei, mari probleme (cu conditia sa nu fie un traiect de fractura si la nivelul domului talian si sa nu fie o leziune a tendonului flexor hallucis longus).
Diastazis-ul tibio-fibular este o problema severa si invalidanta. Necesita tratament chirurgical.
Diagnosticul nu se realizeaza prin RMN, ci prin Computer-tomograf comparativ al ambelor glezne (RMN-ul ste rezervat leziunilor ligamentelor, nervilor, tendoanelor etc).
Pana la elucidarea diagnosticului este interzis sa va sprijiniti pe membrul inferior afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-03-2016, ora 23:14
carmen1111
Nu este medic/terapeut
carmen1111
Multumesc!Nu ma asteptam la diagnosticul de fractura, pentru ca nu am avut dureri mari si am mers absolut normal!Seara placuta!
0
28-03-2016, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fractura procesului apofizei posterioare a talusului este relativ dificil de diagnosticat printr-o simpla radiografie.
Durerile nu au o semnificatie deosebita in aceste leziuni ale gleznei, deoarece impactul negativ se observa in timp, prin distrugerea progresiva a articulatiei (obligata sa functioneze in conditii anatomice si biomecanice inadecvate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 12:10
carmen1111
Nu este medic/terapeut
carmen1111
Buna ziua!In urma rmn-ul am urmatorul rezultat:
-intindere ligamente:talofibulare anterior si posterior, ligament interosos talocalcaneean, ligament calcaneofibular, ligament deltoid(cu interesarea tuturor fasciulelor componente)
-intindere retinacule peroniere si retinacul extensor inferior
-moderat edem osos postcontuzional la nivelul talusului si a maleolei tibiale, mic focar edematos pe marginea anteromediala a suprafetei articulare tibiale
-moderat edem intraarticular si periarticular tibio-talar si talocalcaneean, cu reactie lichidiana la acest nivel.
Concluzii - status postentorsa recenta glezna dr cu intinderi ligamentare multiple si edem osos tibio-talar.
Implica operatie, gips?Multumesc!
0
06-04-2016, ora 16:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Conduita terapeutica depinde de examinarea clinica directa a gleznei si a piciorului, coroborata cu studierea nemijlocita a explorarilor imagistice (imagini, nu text).
Prin urmare, logic, este absolut imposibil de precizat ce aveti de facut numai pe baza textului scris mentionat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 18:12
carmen1111
Nu este medic/terapeut
carmen1111
Am vazut ca edemul evolueaza spre necroza, etc.Si m am speriat!Multumesc frumos!
0
06-04-2016, ora 18:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Edemul este o constatare imagistica tipica RMN.
Este si motivul pentru care RMN-ul se evita in cazul leziunilor osoase, pentru evitarea unor rezultate fals-pozitive.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 18:20
carmen1111
Nu este medic/terapeut
carmen1111
Mai elocvent era un CT?
0
06-04-2016, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cel mai elocvent este un examen clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 18:24
carmen1111
Nu este medic/terapeut
carmen1111
La ce clinica va gasesc pentru o programare?Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •