Suspiciune rabie

01-05-2018
Alexned1977
Nu este medic/terapeut
Alexned1977
Buna ziua!

In urma cu aproximativ 2 luni, pe terenul de casa al fratelui meu (aproape de comuna Merei, Buzau) s-a "infiintat" o catea fara stapan, foarte prietenoasa si doritoare de afectiune, pe care intreaga famillie a indragit-o si a acceptat-o...in ciuda faptului ca era in mod evident "o vagaboanda". In consecinta, a fost hranita in mod sistematic (peste gard), motiv pt care nu a parasit zona si a ramas un fel de paznic (din exterior) al curtii. Ocazional, s-a bucurat de mangaieri din partea familiei. Nu a muscat pe nimeni si nu a dat dovada de agresivitate nicicand. O dulceata de catel! Un lucru teribil s-a intamplat in urma cu 2 zile: dincolo de gard, cateaua a fost observata cu evidente dificultati locomotorii, fara sa se atinga de mancarea oferita, gafaind, fara raspuns la chemari, fara scheunat sau latrat, fara semne de agresiune, chinuidu-se sa se deplaseze chiar pe distante foarte scurte. Aceste observatii au fost facute in dimineata zilei respective. Saliva abundent (bale transparente, fara culoare- alb sau alte nuante), respiratie sacadata, spasme la nivelul pieptului si abdomenului si...fara sunet...nici un latrat. Doar o privire rugatoare catre cei de dincolo de gard! Fratele meu a incercat sa o hidrateze si sa o hraneasca! Imposibil! Nu putea inghiti nimic! De asemenea, a devenit tot mai evident faptul ca nu-si poate controla muschii picioarelor si nici mandibula! Pret de cateva ore a putut misca doar ochii si limba (atunci cand se incerca hidratarea sa). Nici-un semn de agresivitate! Statea pe o parte in iarba si nimic altceva! A surprins faptul ca nu semnaliza sonor vreun fel de durere! Doar neputinta generala...ca si cum era un observator la ceea ce i se intampla! Un fel de paralizie progresiva, foarte rapida! Agonia aceasta a durat pana seara, moment in care respiratia ei a devenit tot mai dificila (horcait) si s-a stins! fratele meu mi-a comunicat cele intamplate... convins ca este vorba de otravire (fiind o catea vagaboanda care explora o suprafata intinsa in zona comunei Merei). In schimb, eu am ridicat ipoteza unei forme de turbare "muta"(fara semne de agresivitate)! Daca este posibil, asptept o parere avizata din partea celor cu experienta in aceasta arie! La acest moment, duc "lupte grele"cu familie incercand sa-i conving sa se vaccineze de urgenta impotriva rabiei...in ciuda faptului ca nimeni nu a fost muscat de catea! Dar au fost in contact direct cu ea in ultima luna si chiar in ziua in care s-a stins! Multumesc anticipat pt raspuns!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.