Suturile craniene adult

09-03-2018
utilizator_196111
Nu este medic/terapeut
utilizator_196111
Buna ziua!

O intrebare mai ciudata am si eu..-------* in trecut cand eram de 20 si ceva am practicat yoga printre altele.Anul trecut pentru o perioada scurta am practicat din nou anumite posturi printre care Sirsasana(statul in cap) pe o suprafata cam dura.La cateva zile dupa asta am observat ca atunci cand apas cu degetele pe craniu se misca spre interior cativa milimetri.Este vorba de o zona situata aproximativ pe intersectia liniei mediene cu o linie imaginara care uneste urechile.Nu aveam nici o senzatie durere.La cateva luni dupa nu s-a mai simtit nici o miscare la apasare.De anul trecut am inceput sa sufar de migrene.Pana la 36 de ani nu am avut migrene sau dureri de cap.Acum la un an dupa migrenele au scazut in intensitate si s-au redus ca frecventa dar intre timp am fost consultat de 3 neurologi pentru crizele de migrena atipica si am facut un CT cranian si cervical si un RMN cerebral care sunt ok.
Intrebarea mea e daca suturile craniene se inchid pana la 2 ani?Se pot redeschide dupa traumatisme?E posibil sa existe o legatura intre migrene si suturile alea?
Va multumesc mult!

(*modificat de admin)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.