Tahicardie-metode vagale

06-03-2009
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Daca pe un ekg a fost inregistrata o tahicardie ca fiind sinsusala (160), situatie in care s-au aplicat metode vagale astfel ritmul scazand brusc la 90, apoi crescand din nou...la 130, poate fi de fapt o alta tahicardie, o tahicardie ascunsa ? (sinusala sau tpsv sau atriala). Tahicadia sinusala poate raspunde la acele metode vagale?
6 comentarii
0
08-03-2009, ora 06:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, tahicardia sinusala raspunde la aplicarea metodelor vagale.Nu este o alta tahicardie ascunsa, este una si aceeasi care reapare dupa oprirea influentei vagale.
0
09-03-2009, ora 12:39
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Multumesc pt raspuns.m-ati linistit...:).
0
23-09-2009, ora 10:40
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
in ce constau aceste metode vagale?
0
08-05-2010, ora 03:31
Kryssa
Nu este medic/terapeut
Kryssa
Metodele vagale constau in masarea carotidei, si/sau apasarea pe ochii inchisi. Uneori ti se poate cere sa iti ti respiratia si sa iti incordezi abdomenul.
0
08-05-2010, ora 18:49
mia neagaionion
Nu este medic/terapeut
mia neagaionion
De 10 ani am asa zisa tahicardie, cam 80-90 batai pe minut.La un consult de specialitate in luna mai anul 2009, mi s-a prescris Corlentor de 0, 5 mg 1 dimineata 1 seara toata viata cu posiobilitatea de a mari doza la 0, 75 dimineata, 0, 75 seara.Am 51 ani, toate EKG mi-au iesit bune.suplimentar mai luam si Bisoblok de 0, 5 1 dimineata si unul seara.Ajunsesem cu 55 batai pe minut, nu mai puteam sa merg. Acum iau Metroprolol de 0, 5o mg 1 dimineata si ma simt bine, Va rog, spuneti-mi este vreun pericol pentru ca am renuntat la Corlentor? Va multumesc Maria
0
08-05-2010, ora 20:48
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
ati scris bine asa-zisa tahicardie. la un maxim de 90 bpm nu prea este tahicardie, pulsul fiind considerat in limite undeva intre 60-100 bpm. daca va simtiti bine cu metroprorol continuati, dar ar fi bine sa vedeti si care este cauza acestui ritm un pic ridicat.sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: