tahicardie paroxistica nocturna

20-09-2011
dwrita
Nu este medic/terapeut
dwrita
Buna, Am 42 de ani. De mica am avut crize de tahicardie sinusala. De citeva ori am avut crize mai neplacute, cu transpiratii si stare de rau, aveam puls peste 200. Pana am ajuns la spital sau a venit slavarea, eram mai bine. O singura data la internare mi-au pus dupa puls diagnosticul de "tahicardie paroxistica supraventriculara" dar apoi a doua zi mi-au spus ca pe Ekg facut la spital nu s-a dovedit. Aceste crize le aveam ziua, in orice moment al zilei dupa o perioada mai obositoare. De vreo 4 ani insa, fac aceste crize noaptea, de fapt imediat dupa ce adorm. Abia adorm, ma trezesc ca imi bate inima foarte tare. Uneori am senzatie ca trebuie sa merg la WC pentru treba mare. De fapt daca merg, chiar fac. In aceste cazuri ma trezesc si ma apuca friguri groaznice. Abia pot merge pina la baie sau in bucatarie sa imi iau medicamente pentru ca tremur toata. Mentionez ca sunt sub tratament pentru tensiune si palpitatii cu Betaloc Zok 50mg 1-0-1, Tertensif 1-0-0 si Prestarium 0-0-1. Asa tensiunea e controlata. Mi-am facut investigatii atat in Baia mare cat si in Cluj si nu mi-au gasit nimic deosebit. Mai nou nu mai chem salvarea, deoarece imi fac EKG, imi spun sa mai iau 50mg de metoprolol si stau cu mine pina mai imi coboara pulsul si pleaca. Pe EKG iese ca e tahicardie sinusala. Va rog spuneti-mi daca stiti de ce fac asta noaptea la adormire si ce pot face sa nu se mai intimple.
10 comentarii
0
20-09-2011, ora 23:16
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
poti merge la endocrinolog pentru dozari ale hormonilor tiroidieni. o hipertiroidie poate da tahicardie sinusala.
1
21-09-2011, ora 09:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
urgent la control neurologie..nu-i de gluma!
Sanatate.
0
21-09-2011, ora 18:50
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Lucia, ce legatura este intre tahicardie si controlul neurologic?
0
21-09-2011, ora 21:42
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ceea ce vi se intampla noaptea sunt atacuri de panica. Mergeti la un consult psihiatric pentru tratarea corecta a acestora.
0
21-09-2011, ora 22:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Mi-am dat cu parerea, NU sunt medic si te cred ca NU o fi nici o legatura..sau poate este ?!?..., DOAR ca scria:
"Abia adorm, ma trezesc ca imi bate inima foarte tare. Uneori am senzatie ca trebuie sa merg la WC pentru treaba mare. De fapt daca merg, chiar fac. In aceste cazuri ma trezesc si ma apuca friguri groaznice"..
iar cu aceste simptome, cumnatul meu a stat vreo 3-4 zile, a ajuns la spital si au certat-o pe cumnata mea cum de
l-a tinut acasa atatea zile cu aceste simptome..facuse de fapt..al 2-lea AVC...
de aceea revin,
stiind toate acestea, am dorit doar s-o atentioneaz...NU sa o si sperii, DAR uite ca, a trebuit sa scriu.
Scuze.
0
21-09-2011, ora 22:55
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
avand de atat timp crizele, e putin probabil sa aiba AVC. Trebuie facute dozari ale hormonilor tiroidieni, iar in caz ca acestea sunt normale, ar trebui intradevar sa consultati un psihiatru.
0
21-09-2011, ora 22:57
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
cu atat mai mult cu cat aveti si tensiune mare, ar trebui sa treceti intai pe la endocrinolog, pt a exclude o cauza endocrinologica a acesteia.
0
21-09-2011, ora 23:58
armina
Nu este medic/terapeut
armina
D.na doctor, ce se intampla daca din greseala un pacient ia doua pastile de preductal MR, odata, ? multumesc ptr un eventual raspuns.
0
22-09-2011, ora 12:07
dwrita
Nu este medic/terapeut
dwrita
Stimata doamna doctor Vochescu! Vad ca sunteti psihiatru. Mi s-au mai facut dozari ale hormonilor tiroidieni si erau normale. La consultul repetat cardiologic, mi s-a spus ca inima are dimensiuni ok si poate fi un mic prolaps de valva mitrala, dar nesemnificativ. Am stat la Cluj internata, mi s-au facut teste de efort si am avut holter 1 zi. Insa nu a scos in evidenta decat rar extrasistole.
Am citi azi despre atacurile de panica si am vazut ca ele apar in general ziua, cind pacientul este treaz. La mine, in ultimul timp, apare mai ales la dupa adormire. Ma culc, adorm si chiar visez ceva cind ma trezesc cu batai rapide de inima. CInd venea salvarea, tensiunea imi era buna. Dar mai nou nu mai chem salvarea, ci mai iau 50 mg de metoprolol si incerc sa ma linistesc. Cind sunt mai anxioasa seara(dar nu zilnic) mai iau fie un Distonocalm, fie 1/2 de XANAX de 5mg. Asa mi-au spus cei de pe salvare.
Am un seriviciu destul de solicitant, sunt divortata si imi cresc singura cei doi copii. Baiatul este anul 2 la facultate fata clasa 11. Fac fata greu la solicitarea financiara.
Intr-adevar, in perioadele cind fac aceste crize, imi este teama sa ramin singura peste noapte sau sa merg in zone unde as fi departe de un spital.
Va rog mult daca puteti sa imi spuneti ce medicament sa iau o perioada mai lunga pentru a preveni aceste crize?
0
22-09-2011, ora 19:41
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Atacurile de panica apar frecvent si noaptea. In continuare nu sunt de acord cu Distonocalmul si Xanaxul, caci va ajuta pe termen scurt, dar nu pot impiedica aparitia de noi atacuri pe viitor. Nu pot recomanda tratament fara sa vad persoana; mergeti in Cluj, aveti 2 sau 3 clinici de psihiatrie in cadrul spitalului, cu medici foarte buni care va pot ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  •