tahicardie prin reintrare av intranodala, forma atipica

22-01-2009
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Sunt *eu cu mine*...Ati raspuns la intrebarile mele de la subiectul *tahicardie supraventriculara. Apelez tot la d.vs.

Am facut acea ablatie, diagnosticul fiind : tahicardie prin reintrare av intranodala, forma atipica., reusita 99 %.
A doua zi m-am simtit f slabita, resimteam toate bataile inimii si la cel mai mic efort oboseam, zona de presiune la nivelul pieptului., crestea pulsul la cel mai mic efort..
In aeeasi seara, am fost din nou la spital si mi s-a facut din nou ekg, din care reiesea ca am un ritm neregulat, diag. fiind tahicardie atriala cu multiple focare.Pt prima oara am avut ritm neregulat.
Dr. uitandu-se pe monitor a spus ca este fibrilatie, apoi cand a citit ekg : tahicardie atriala cu multiple focare.
Mi s-a adminsitrat betaloc si dormicum. Dupa aceea, nu am mai resimtit acele batai in piept, de asemenea nici oboseala, puteam respira bine.
Care este cauza declansarii acestei noi tahicardii? Ce este tahicardia atriala multifocala, sau cu focare multiple? Care este cauza aparitiei ei ? Este un ritm neregulat? Care sunt complicatiile ce apar in urma acesteia? Pot fi post-operatorii, sau declansate de o f. mare anxietate ? Va multumesc.
5 comentarii
0
27-02-2009, ora 08:58
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
scuze pt intirziere.a fost o perioada cit am lipsit de pe forum
deci:contractiile normale ale inimii sint declansate de un focar aflat undeva in atriu, numit nodul sinoatrial.In mod exceptional, aceste contractii pot fi cauzate de mai mute focare, cere daca sint toate situate in atriu se cheama tah. atr. multifoc.Diferenta pe EKG intre aceasta si fibrilatia atriala e ca in primul caz complexele qrs sint precedate de unda P ia rla fibrilatie nu(fibrilatia e in principiu o forma mai grava, aparind atunci cin boala de inima e destul de avansata)
ritmul e neregulat, deoarece aceste focare multiple se declanseaza de multe ori haotic, fara pauze.
betalocu scade frecventa, dormicum e un fel de sedativ
cit despre cauze...rareori in medicina se gaseste concret si cerd cauza exacta a unei afectiuni.Intr-adevar stresul ar putea fi o asemena cauza.Dar si fumatul, cafeaua.In plus anumite anomalii structurale ale sistemului de conducere intracardiac, care necesita insa niste explicatii mult prea stufoase pt. un forum.Oricum eu zic sa continuiinvestigatiile, mai ales daca s-a adaugat si aceasta CI silentioasa.
0
27-02-2009, ora 22:46
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Dr Weather, am cautat pe net, dar nu am gasit prea multe informatii despre acest tip de tahicardie atraiala.Lamuriti-ma va rog ce este tahicardia atriala multifocala, cauzele aparitiei, declansarii ei, complicatiile, cum se poate trata, care sunt simptomele...daca se poate instala in urma unei ablatii. Va multumesc.
0
27-02-2009, ora 22:53
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
P.S.
Am gasit pe net explicatia aceasta : " O forma speciala de tahicardie supraventriculara, tahicardia atriala multifocala (TAM), poate fi declansata de preexistenta unor afectiuni precum boala pulmonara obstructiva cronica, pneumonia, insuficienta cardiaca (deteriorarea functiei cordului) si embolismul pulmonar (una sau mai multe din arterele pulmonare se infunda si astfel, teritoriul deservit de acestea nu va mai fi bine vascularizat si se va necroza, pierzandu-si functia). ".eu nu cred ca am nici una din acestea-boala pulmonara, insuficienta cardiaca.Care ar fi explicatia ?
0
04-04-2010, ora 14:47
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
domnule drweather incerc sa postez si eu o intrebare pe site-ul dumnevoastra si nu reusesc..poate colegul eu si cu mine ma poti ajuta..
referitor la ce doresc sa il intreb:
deci am 24 de anisori si de mai bine de 7 ani am o problema am dureri in partea dreapta si inghilozari de picior nu pot sa va spun ca am ajuns la n doctori si toti mi-au zis k am chisturi k am prob cu rinichi si mereu acelasi verdic nu e apendicita.numai ca eu sunt innebunita, pot sa spun ca visezi si noaptea acesta operatie de apendicita de care imi este frica si mereu ma gandesc ca atunci knd ma doare in partea dreapta sa nu fie..din doctori in doctori mi sa spus k imi bate pe un nerv al piciorului si de asta imi inghilozeaza uneori sau ma doare.
numai ca am un an de zile de cand ajung in urgente din 3 in 3 luni si acelasi diagnostic..piatra la rinichi, si nu mai stiu ce sa mai fac de curand am aflat ca sunt si anemica si ca imilipseste din corp o cantitate de calciu fier magneziu si mi sa mai zis k am si un asm bronsic care nu l-am trat si iau pastile.
totusi durerile apar in partea dreapta jos in dreptul ovarului si ma doare atat in fata cat si in spate si amu de mai curand si dureri in jurul buricului..sa fie oare apendicele amu intradevar?
am ajuns kiar si in ziua de revelion la doctor la consult cu dureri si mi sa zis k nu am nici hernie nici apendice ci doar o petrecica care so miscat si o ajuns in dreptul organelor genitale si imi da dureri uneori de plang singura.ketonalul nici nu isi mai face efectul uneori pentu k mam dopat cu el.
spuneti-mi chiar asa de dureroase sunt aceste miscari ale pietrei catre iesirea ei? este apendicita? se poate opera apendicita chiar daca nu o ai inflamata si toti doctori iti spun ca nu este?
0
23-06-2010, ora 17:07
oana.malinche
Nu este medic/terapeut
oana.malinche
buna ziua.ce mai faceti domnul drweather, sunt onutza de pe blogul dvs;)domnul drweather, ne-a cam oprit comentariile pe forum.sper sa ne lase sa comentam cam cat de curand posibil.ce pot sa va spun despre sanatatea mea ;)de curand a ineput sa ma doara din nou in spate in spate mai mult in partea dreapta, cam pe mijloc, rinita mea isi cam face de cap, dar mama vrea sa mergem la bucuresti la euroclinic in legatura cu cresterea in inaltime:(( multe salutari;))sa speram ca imi vor face ceva analize poate reusesc, sa le dezbatem umpik.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: