taietura talpa in scoica

02-09-2013
dj3mixxx
Nu este medic/terapeut
dj3mixxx
M-am taiat acum 2 zile in talpa in scoica putin mai jos de degetu mic, taietura adanca si destul de mare 3, 5cm
si adanca 1, 5-2cm.
Nu am fost nicaieri, m-am spalat imediat, am tinut apasat pe rana pana mi-a adus cineva o carpa si ma legat, ajuns acasa dupa 1 zi, am curatat cu rivanol si am bandajat.
Nu am pus pe rana apa sau alte substante decat rivanol.
Acum 1 ora m-am uitat si sa ingalbenit putin, peste 2 zile ma duc la doctor.
Nu pot sa calc pe toata talpa decat pe calcai, ce pot sa fac sa evit infectiile si sa se inchida rana cat mai repede, a patruns 1 vena ceva, a curs mult sange cand m-am taiat, acum nu mai curge, nu doare, pot sa'mi misc degetele.
2 comentarii
0
03-09-2013, ora 10:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in mod normal ar fi trebuit sa va duceti la medic in primele 6 ore pentru un tratament corect. in prima faza plaga trebuie curatata, examinata pentru depistarea unor leziuni asociate (nervi, vase, tendoane) si suturata. daca este nevoie trebuie repetata vaccinul antitetanic
in aceasta faza dupa 2 zile plaga poate fi considerata infectata, deci sutura primara nu poate fi efectuata. trebuie sa va duceti la medic pentru un examen corect, curatarea plagii, vaccin. sunt doua posibilitati:
1 daca local arata bine si nu sunt semne de infectie si plaga este destul de mare, in cateva zile se poate incerca o interventie chirurgicala pentru a micsora defectul, inchiderea plagii "per secundam"
2 daca evolutia locala nu permite varianta 1 atunci iarasi sunt doua variante: una fericita (plaga se inchide de sine in cateva saptamani sub control chirurgical periodic) sau una nefericita: infectie
0
06-05-2017, ora 00:59
Nicolae.
Nu este medic/terapeut
Nicolae.
Alergând descălțat, m-am tăiat la călcâiul piciorului drept, rana e puțin deschisă, cum aș putea să ma vindec ? Vă rog dați-mi vreun sfat ce ar trebui sa aplic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.