Talpa piciorului prea scobita - dureri accentuate

16-12-2013
Claudia0909
Nu este medic/terapeut
Claudia0909
Buna ziua,
De ceva timp am decoperit ca talpa piciorului meu este mult mai scobita decat o talpa normala. Acest lucru nu m-a deranjat foarte tare de-a lungul anilor, exceptie facand faptul ca nu pot purta incaltaminte cu talpa joasa sau fara toc mai mult de 3-4 ore fara durei (adidasi, opincute, flip-flop etc); in schimb piciorul meu se simte foarte bine in incaltaminte inalta (cu cat mai inalta cu atat durerile apar mai tarziu sau nu apar deloc). Problema nu ar fi asta, ci faptul ca de cateva luni am inceput sa simt dureri in talpa (mai bine zis in scobitura) din ce in ce mai des, in special noaptea. Acum simt dureri si cand cu picioarele intinse si ma sprijin pe calcaie. Ar mai fi de mentionat faptul ca la varsta de 10 ani mi s-au recomandat asa-zisele 'branturi' daar acestea nu au avut nici un efect pozitiv, din contra mi-au sporit durerile si astfel am renuntat la ele dupa cateva luni. Doctorul care m-a consultat atunci mi-a spus ca in afara de 'branturi' ar mai fi o solutie si anume interventia chirurgicala, dar dupa varsta de 18 ani (actualmente am 23).
Intrebarea mea ar fi ce as putea face pentru a atenua din dureri daca nu se poate sa dispara de tot. (repet faptul ca la incaltaminte cu toc nu resimt durere decat dupa 8-10 ore pe cand la incaltaminte cu talpa joasa sau desculta durerea apare foarte repede).
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
19-12-2013, ora 20:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- piciorul scobit (pes cavus) este intr-o opozitie totala cu piciorul plat;
- piciorul plat este o entitate benigna, pur estetica, care nu necesita nici un tratament;
- piciorul plat este perfect tolerabil, fiind un picior suplu, prin urmare raspunde oricarei solicitari de ordin fizic;
- piciorul scobit este un picior contractat, care determina hiper-sprijin pe capetele metatarsiene anterioare, de unde rezulta metatarsalgiile manifestate si prin aparitia bataturilor de protectie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
- este evident ca nu puteti suporta incaltamintea fara toc, si de altfel nici nu trebuie sa insistati in acest sens..
- piciorul scobit nu popate fi solicitat in aceeasi masura ca un picior normal (sau ca unul plat); prin urmare, 8-10 ore in picioare reprezinta un efort fabulos si inimaginabil pentru un picior scobit.
- pentru a fi utile, talonetele trebuie executate manual, de catre un profesionist (podolog); din pacate, nu mai exista nici unul in Romania. Prin urmare, logic, talonetele obisnuite sunt nu numai inutile, dar va mai provoaca si suferinta (asa cum ne-ati si descris).
- interventiile chirurgicale sunt fabulos de complicate, cu sanse mediocre de reusita (30-40% in cel mai bun caz), sunt practicate cu oarecare succes numai de cativa chirurgi din lume..
- prin urmare, este total exclusa varianta interventiei chirurgicale in cazul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-05-2018, ora 17:38
Colette G
Nu este medic/terapeut
Colette G
Buna ziua
Ma numesc Georgeta, in legatura cu conversatia dintre d nu dr Uscatu, pe care am citit o abia azi pentru ca inainte n am avut de a face cu ce s a discutat mai sus as dori sa intreb mai intai de toate daca dupa atatia ani se pot face si in Romania acele talonete pentru picioare scobite ?
Eu locuiesc in Belgia si in apropiere de strada mea se afla un astfel de cabinet privat unde am fost si eu cu fiul meu, asadar doresc sa ajut pers care se confrunta cu aceeasi problema
Ma puteti contacta pe -------*
Domnule dr Uscatu, ati pomenit de niste chirurgi de succes, puteti da ceva exemple daca se poate, va rog

(*modificat de admin)
0
21-05-2018, ora 12:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va pot oferi numele unor colegi de-ai mei (chiar de la Bruxelles), insa doar daca imi veti solicita pe email.
Regulile site-ului nu-mi permit altfel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-05-2018, ora 11:13
meimei1
Nu este medic/terapeut
meimei1
Buna ziua, domnule doctor! Inainte de a veni la clinica dvs. pt o consultatie, va rog sa imi dati cateva raspunsuri "de profilaxie" ca sa stiu cum procedez cel mai bine cu fractura de la picior. Deci:

Fractura oblica diafiza metatars V. Tumefactie locala. Trecut trombotic - trei episoade, vena safena ext stg, fara operatie. Temporizarea interventiei chirurgicale. Optarea pt tratam. conservator - fasa elastica, deplasare cu 2 carje, timp de 3 saptamani.
Intrebare: mi s-au dat doua sapt de C Medical, dar sunt suficiente? Mai stau acasa una in plus sau pot merge la serviciu? bineinteles ca vreau sa evit operatie, suruburi, etc. Este necesar un aport de calciu, etc, avand in vedere ca am 55 ani + menopauza? Mai trebuie sa fac/nu fac ceva in plus, ca profilaxie, cat stau in casa, cu deplasari minime?

Va multumesc anticipat, sper sa gasesc loc liber la dvs pe 4 iunie.
0
23-05-2018, ora 19:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a pacientei si de studierea imaginilor radiografice.
In nici unul dintre cazuri nu se pune problema de calciu.
Rarissim este nevoie de carje (1%), iar operatia este si mai rar necesara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îngrijirea tălpilor
  •