Tasare vertebra T9

18-03-2016
alex.marian23
Nu este medic/terapeut
alex.marian23
M-ar ajuta foarte mult un sfat... iata anamneza -
In urma cu 6 luni am suferit o cazatura de pe role in fund. A durut puternic, dar nu i-am dat prea mare importanta si am inceput recuperarea cu gimnastica medicala si masaj. Am facut RMN tocmai dupa 2 luni si a iesit o discreta tasare T9.
Dupa ce a mai trecut durerea am reluat antrenamentul la sala de forta si dupa cateva luni a revenit, destul de puternica, incat a trebuit sa renunt. Am facut cateva sedinte de fizioterapie si acum inca mai am o durere reziduala.
Sunt ingrijorat si nu cred ca e posibila recuperarea completa. Incep sa ma gandesc la proceduri minim invazive ca vertebroplastie si cifoplastie.
Cele 6 luni ce au trecut de la cazatura ar putea fi o contraindicatie absoluta pentru acestea? Imi puteti recomanda doctori buni ce practica aceste proceduri in Bucuresti? (am auzit doar de dr Dorobat si Nechifor, dar as dori si alte pareri)
Sunt tanar si mi se face rau numai la gandul ca nu voi putea relua antrenamnetul si voi ramane cu durere cronica.

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
19-03-2016, ora 13:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Orice decizie terapeutica trebuie sa aiba la baza o consultatie la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-03-2016, ora 21:04
alex.marian23
Nu este medic/terapeut
alex.marian23
Va multumesc, domnule doctor. Urmeaza sa ajung curand la un neurochirurg. Sper sa am indicatie pentru una din proceduri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.