Tasare vertebralaT12, scor Frankel E - durata recuperare?

16-08-2011
crisangel
Nu este medic/terapeut
crisangel
am suferit un accident prin care am fost diagnostica cu Tasare vertebrala T12 si mi s-a recomandat repaos 45 de zile. mi-a fost confectionat si un corset pe care trebuie sa il port doar cand ma ridic din pat. intrebarea mea este : aceste 45 de zile trebuie sa stau doar la pat sau sudarea vetebrala se produce intr-un timp mai scurt si restul de zile sa spunem - 15 - pot sa ma plimb doar cu corsetul fara a mai fi nevoita sa stau majoritatea timpului imobilizata pe spate in pat ?? este destul de dificil sa fiu imobilizata 1 luna si jumatate fara stiu exact cat ma pot deplasa, in plus ma dor toti muschii si chiar si celelalte oase doar din cauza imobilizarii; de aceea cu aproximatie daca ati putea sa-mi spuneti in cat timp imi pot permite sa ma si deplasez nu doar sa stau imobolizata.
va multumesc anticipat pentru raspuns
1 comentarii
0
18-08-2011, ora 04:08
bibicu36
Nu este medic/terapeut
bibicu36
Ma numesc Cristi, am 36 de ani si cat de curand am facut un IRM...ma puteti lamuri si pe mine ce pot sa fac in cazul acesta, si care sunt simptomele si ce tratament exista?
Exploararea IRM nativa a coloanei vertebrale dorsale in secventele T1 si T2 coronal si T2 axial in spatiile T5-T6, T6-T7, T7-T8 si T8-T9 evidentiaza:
Accentuarea cifozei dorsale.
Mici hernia intraspongioase unele "in oglinda " incepand de la T4 pana la T11.
Mici modificari de semnal T1 si T2 tip Modic 2 la nivelul platourilor din spatiile T7-T8 si T10-T11.
Dicreta diminuare a semnalului T2 al discurilor intervertebrale dorsale de la T4-T5 pana la T7-T8.
Mici protruzii discale intracanalare mediane in spatiile intervertebrale T4-T5, T5-T6, T6-T7, T7-T8 si T8-T9 fara conflicte disco-radiculare evidente in decubit dorsal.
CONCLUZII:
Hernii intraspongioase si protuzii discale intracanalare dorsale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.