tatal meu a murit la 62 de ani de pancreatita.

30-03-2009
tetcuion
Nu este medic/terapeut
tetcuion
Incepand cu luna oct.2008 am arsuri foarte mari in partea superioara a stomacului spre esofag indiferent ce maninc dar mai puternce cand consum citrice, otet, fructe cu continut mare de vitamina "c"(de peste un an nu consum niciunfel de alcool, nici pana atunci nu am facut abuz, nu mai fumez de 27 de ani).pe 6 dec.2009 am fost la medic unde am facut analize de sange (care mau pus putin pe ganduri)si am facut si endoscopie din care domnul doctor (Marica spitalul municp. targoviste)spune ca nu am motive de inagrijorare.Tratamentul prescris:omeran20, motilium10, sucralan.Pe timpul tratamentului m-am simtit bine(mai putin cu libidoul, dar nu le poti avea pe toate) dar dupa ce am terminat tratamentul arsurile au reanceput parca mai tare si nu cedeaza la dicarbocalm sau carbonat de calciu 500 cedeaza doar la omeran, este posibil ca omeranul sa ascunda evolutia altei boli mai grave?cand iau omeran am senzatie de foame permanenta iar scaunele sant alternative (ceva mai moi si ceva mai tari nu constipati si diaree si sant de curoare maro inchis putin lucioase asemanatoare cu nutela) Analizele de sange FIBRINOGEN-252 ; GLICEMIE-92 ; CREATINA-0, 98; COLESTEROL-169 ; (TRIGLICERIDE-243) ; (ALT-43) ; AST-22; GGT-19; FOSFATAZA ALCALINA-53 ; (NEUT%-49, 8) ; (MONO%-10, 1). Cele lalte elemente sant in limite normale.Va rog daca puteti sa interpretati din punct de vedere medical tot ce-am enumerat aici, eu oricum am sa merg iar la medic, dar dar doresc si un alt punct de vedere, la spital este f.f. aglomerat medici sant mai stresati si obositi (cand am facut endoscopia medicul a iesit din garda era foarte obosit a avut o garda grea)dar in fata calculatorului e liniste.Va multumesc.
4 comentarii
0
30-03-2009, ora 21:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu sa va interpretez analizele, dar daca continuati sa aveti dureri, faceti si analiza pentru depistarea Helicobacterului (se poate si din sange). E o bacterie care poate da simptomele descrise. Oricum, tratamentul cu antiacid pe care l-ati facut e bun, vi se poate prescrie in continuare ceva pentru stomac. Scaunele pot arata o tulburare a tranzitului, puteti face o colonoscopie, poate fi numai o iritatie intestinala. Da, omeranul nu trebuie luat timp indelungat. Vorbiti totusi cu medicul mai in detaliu. Numai Bine!
0
31-03-2009, ora 18:26
tetcuion
Nu este medic/terapeut
tetcuion
va multumesc pentru sfaturi am sa merg iar la medic pentru clarificari in ceace priveste produsele naturiste nu sant acum o optiune pentru ca nu am un diagnostic concret si fiind ca tatal meu a luat tot felul de produse naturiste prescrise de "n" persoane care mai de care mai trasnite, doi ani s-a chinuit astfel, motiv pentru care ma face circumspect.
0
01-04-2009, ora 15:17
tetcuion
Nu este medic/terapeut
tetcuion
din cate stiu eu tatinul este un produs obtinut din tataneasa o planta care are o cantitate considerabila de alcaloizii care sint cancerigeni.
0
02-04-2009, ora 10:16
tetcuion
Nu este medic/terapeut
tetcuion
Domnule Stefan Ciprian, nu inteleg dece sinteti iritat, ce interese aveti, eu dorem sa ma informez corect si nu doresc sa-mi agravez situatia, iar d-voastra ma jigniti ca aceasta tinctura nu ma face mai inteligent, si-mi urati un viitor sumbru.Nu vreau sa intru in polemica cu d-voastra, dar aveti grija cand sapati o groapa! Nu astept raspuns oricum nu va mai raspund.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul cronic de alcool inhibă absorbția unor vitamine esențiale
  •