Tatal meu a renuntat brusc la alcool, ia pastile dar nu se simte bine

18-07-2012
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
Tatal meu, in varsta de 70 de ani, alcoolic, anul asta a facut un accident vascular cerebral ischiemic, lejer, nu a ramas cu paralizii sau alte probleme. Evident ca a trebuit sa renunte la alcool. Medicul de familie l-a pus pe Coaxil si Anxiar. A refuzat constant toate demersurile mele de a-l duce la un psihiatru. Acum, il sun si imi spune ca nu se simte bine, ca nu se opreste din tremurat, nu mananca, e anorexic, a slabit foarte mult. Medicul de familie stie toate astea, i le-am spus si eu. Eu nu sunt in tara, d'abia m-am intors din ro, de unde l-am scos de la spital si am mai stat cu el cateva saptamani pana s-a obisnuit sa-si ia pastilele - pe care am inteleles ca le cam sare, nu stiu pe care dintre ele, desi i s-a explicat destul de clar ca trebuie sa le ia obligatoriu. Nu bea apa! Ani de zile nu a baut apa! Acum a trebuit sa duc o adevarata munca de convingere si sa-l controlez la sticla de apa! I-a spus doctorul de familie ca poate bea bere fara alcool si a preferat berea. Pana la urma a inceput sa bea si ceva apa. Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac!
Ce se intampla? Daca ia pastilele de mai sus si spune ca nu se simte bine? Mai mult ca sigur face si atacuri de panica!
Stiu si eu ca pana la urma trebuie sa-l vada un psihiatru, dar desi imi promite la telefon ca se duce, nu o face, cand ma duc eu, nu vrea sa mearga, acum a zis ca in august cand o sa vin acasa o sa mearga. Intrebarea mea este, poate sta in starea care e pana in august? Ce se intampla de nu se simte bine de la pastile?
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când să chemi ambulanța (apelul 112)
  • Efectele consumului de alcool asupra performanțelor sexuale la barbați
  • Ecografia Doppler identifică riscul de atac vascular la pacienții asimptomatici
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • Ciocolata poate scădea riscul cardiovascular
  • O nouă tehnică pentru depistarea timpurie a aterosclerozei
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  •