Tatal meu a suferit fractura de calcaneu

05-07-2013
Bianca Saftoiu
Nu este medic/terapeut
Bianca Saftoiu
Buna seara! Tatal meu a suferit fractura de calcaneu astazi si va fi operat luni deoarece lipsesc acele placute. Este tarziu??
9 comentarii
0
05-07-2013, ora 19:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In mod normal fractura calcaneului se operează la 7-11 zile de la producerea ei sau chiar mai târziu, pentru combaterea edemului si pentru evitarea complicatiilor tegumentare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-07-2013, ora 00:27
stroe a
Nu este medic/terapeut
stroe a
buna seara, d-le dr va rog spuneti-mi, daca pot face electrostimulare pt tonifiere musculara? Mentionez ca sunt operata de coxartroza secundara si am proteza totala de sold necimentata (am 34 ani) de tip versys cu cap ceramic prinsa cu 2 suruburi, operatie facuta acum un an si patru luni, cu o recuperare rapida spun eu adica la 2luni dupa operatie m-am urcat la volan, (pe distante scurte).Acum sunt foarte bine dar as vrea sa-mi tonific musculatura. Mai pot sta vreodata pe vine? Mai pot suporta o sarcina?(ma refer la proteza).Exista riscul de a face cancer osos? multumesc !
0
06-07-2013, ora 09:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Electrostimularea este contraindicata in cazul insertiilor metalice (proteza este in mare parte metalica).
Puteti insa tonifia musculatura prin exercitii de kineto-terapie specifica.
Puteti suporta fara probleme o sarcina, cu conditia sa nu luati enrom in greutate (ar pune in pericol proteza).
NU s-a descris pana acum vreo legatura intre implanturile metalice (materiale de osteosinteza, proteze etc) si tumorile osoase.
Exista, totusi, un oarecare risc legat de cresterea cobaltemiei, dar in cazul D-voastra acest fenomen este exclus, datorita interfetei ceramica-ceramica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-07-2013, ora 10:35
Bianca Saftoiu
Nu este medic/terapeut
Bianca Saftoiu
Va multumesc! Recuperarea dupa operatia de calcaneu cam cat ar dura??
0
06-07-2013, ora 11:15
stroe a
Nu este medic/terapeut
stroe a
Va multumesc pentru raspunsurile date.Insa, as mai avea o intrebare:am facut cateva sedinte de vaccum pentru celulita, este vreo problema? MULTUMESC! O zi buna sa aveti!
0
06-07-2013, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru "Bianca Saftoiu": durata recuperarii depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii, de situatia intra-operatorie, de stabilitatea intra-operatorie a montajului de osteosinteza, de situatia cutanata post-operatorie, de evolutia consolidarii, dar si de datele personale ale pacientului (varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologice etc). Principial, un montaj de osteosinteza stabil permite reluarea mersului la 6-8 saptamani post-operator, iar la 12 saptamani practic putem discuta despre o cvasi-normalizare a situatiei (insa obezitatea mareste aceasta perioada cu minimum 2 luni).
Pentru "stroe a": in mod normal liposuctia (sau vacuum) nu ar avea legatura cu operatia de protezare, insa nimic nu este exclus (pot exista consecinte vasculare sau inflamatorii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-07-2013, ora 09:20
stroe a
Nu este medic/terapeut
stroe a
Buna ziua, va multumesc mult d-le doctor. Sanatate multa va doresc, multumim, ca va faceti timp si pentru noi.
0
07-07-2013, ora 10:16
stroe a
Nu este medic/terapeut
stroe a
Buna ziua din nou, credeti ca aceasta proteza totala de sold VERSYS, rezista intr-adevar 25 de ani?mentionez ca am 1, 64 inaltime si 57kg, 34 ani. Ar trebui sa mai slabesc? greutatea mea oscileaza putin pe timpul iernii , niciodata nu am avut mai mult de 61 kg(doar pe timpul sarcinii). Recomand cu caldura pe d-l prof dr MIHAI POPESCU de la spitalul Foisor din Bucuresti, este un om de exceptie si ca om si ca profesionist. Multumesc
0
07-07-2013, ora 10:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca nu exista "garantie" pentru nici o proteza, insa tehnologia moderna incearca sa prelungeasca la maximum "durata de viata" a protezei.
Exista nenumarati factori care pot scurta aceasta "durata de viata", ca si in cazul oricarei componente mecanice a unui autoturism. Greutatea crescuta si efortul excesiv maresc gradul de uzura, socurile pot cauza spargerea componentelor ceramice, etc etc.
Trebuie insa sa ramaneti optimista si sa sperati intr-o "viata lunga"a protezei.
Greutatea actuala este una normala si nu trebuie sa exagerati in minus, deoarece veti compromite masa musculara si, respectiv, stabilitatea protezei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul