Tatal meu are dementa vasculara si este in ultima faza a bolii

29-12-2012
luiza 73
Nu este medic/terapeut
luiza 73
Buna seara.Tatal meu are dementa vasculara si este in ultima faza a bolii.Nu mai vorbeste si nu mai comunica.De 7-8 luni are in gat si in gura niste secretii albe lipicioase care il ineaca deoarece el nu stie sa mai inghita.In ultimele trei luni a fost dus de trei ori la urgente deoarece se ineaca se sufoca si respira greu.Noi il curatam cum putem dar este foarte greu.Medicii ii dadeau antibiotic spunand ca are bronsita. L-am dus si la pneumologie unde ne-a spus ca nu are nimic pulmonar.Acum 4 zile i-am facut noi un exudat faringian si un test candida.Exudatul este negativ iar testul candida pozitiv.Ne-au spus de la laborator ca au aparut primele colonii in 12 ore si este foarte multa candida.La fungigrama a iesit sensibila la toate antibioticele ce se pot da pentru tratarea ei.Va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti daca aceste secretii sunt de la candida si ce tratament sa urmam sa-i mai usuram suferinta deoarece noapte de noapte trebuie sa avem grija sa nu se inece.Va multumim.Sarbatori fericite!
7 comentarii
0
29-12-2012, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu cred ca secretiile abundente sunt de la candida... este doar rezultatul ca nu inghite.
micoza, ciuperca, candida. sunt prezente in organism...si se dezvolta in mediu prielnic... pe o mucoasa cu imunitate scazuta.
trebuie sa nu.l alimentati cu nimic dulce, lapte dulce...
cavitatea bucala spalata cu ceai de pelin sau sokutii cu bicarbonat sau apa de gura...gen ossidenta
dupa care sa administrati un badijonaj bucal cu solutii cu nistatina sau stamicina
pentru secretiile din hipofaringe trebuie sa aveti acasa un aspirator medical sau adaptat un aspirator gen batista bebelusului la aspurator de casa ca sa aspirati secretiile
0
29-12-2012, ora 22:34
luiza 73
Nu este medic/terapeut
luiza 73
Avem batista bebelusului aspiram in gura dar nu stim in gat cum putem sa procedam pana unde putem aspira si in gura ca ne este frica sa nu facem rau.Va multumim.
0
30-12-2012, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un mrdic de la ati. sau orl... sa adapteze un furtun de aspiratie...
0
31-12-2012, ora 16:48
luiza 73
Nu este medic/terapeut
luiza 73
Va rog frumos daca nu va suparati ne mai puteti lamuri intr -o problema?.Nu se poate sa fie si candida de vina acum deoarece de 4 zile a terminat tratamentul cu amoxicilina si sunt si mai multe secretii in gura si se aud in gat cum haraie.Noi i- am dat iar antibiotic la prescriptia medicului fara sa stim de candida.Aspiram si -n 5 minute se fac la loc foarte multe.Am inceput sa -i dam flucovim de 100 mg de 2 zile.Este buna doza si cate zile sa i administram?Nu poate fi aceasta ciuperca si pe gat in jos mai ales ca el este slabit si are sistemul imunitar slabit de la boala? Va multumim si va rugam frumos sa nu va suparati ca suntem poate prea insistenti dar nu stim ce sa mai facem.Sta la tara si este foarte greu sa ajungem la spital si acolo ne -au spus ca cu boala lui nu- l interneaza.Va multumim.
0
01-01-2013, ora 10:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e mai mult decat evident ca imunitatea e scazuta...ca sa nu zic inexistenta
cred ca ajunge si 100 mg pe zi...2 saptamani
0
29-01-2013, ora 10:22
luiza 73
Nu este medic/terapeut
luiza 73
Buna ziua.Domnul doctor am urmat tratament cu fluconazol 150 mg nu de 100 am gresit eu cand v -am spus 7 zile
si apoi i -am mai administrat o suspensie de stamicin 10 zile dar fara rezultat. Secretiile sunt la fel si sunt simptome de bronsita.Medicul de familie zicea ca este bronsita de la candida.Ce sa facem sa scapam de aceste secretii sa repetam fluconazolul?I-am dat si ACC 300 mg pe zi dar nu se vede nici o imbunatatire si respira greu pana sa -l aspiram. Trebuie aspirat de multe ori pe zi.Va rugam frumos daca ne puteti prescrie un tratament.Iam mai dat si bronhovaxom 10 zile pe luna de 2 luni.
0
29-01-2013, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine sa aveti un aparat de aerosoli..si ii faceti aerosoli cu Fiole ACC.. dupa care aspirati secretiile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: