TBC la plamanul stang

12-06-2007
mony_k
Nu este medic/terapeut
mony_k
in luna ianuarie anul acesta am fost si eu depistata cu TBC la plamanul stang(caverna de aprox 2 cm).am urmat tratament 2 luni intr-un sanatoriu de specialitate(2 etambutol, 2 pirazinamida, 3 rifampicina, 2 isoniasida si 2 B6), iar apoi am continuat acasa urmatoarele luni.acum sunt aproape de sfarsitul tratamentului(mai am aprox 1 luna si jumatate).mi-e teama si mie de reactiile adverse ale acestui tratament, m-am confruntat si cu urticarie si cu cosuri in aceasta perioada, dar din cate stiu acestea sunt printre cele mai putin periculoase efecte secundare.si sunt nedumerita in legatura cu statul la soare, cat de mult trebuie sa evit soarele, nu am voie deloc si pentru cat timp, si de ce?in ce mod afecteaza soarele plamanul bolnav?ce sa fac pe viitor, chiar nu m-as fi asteptat vreodata sa ma imbolnavesc de asa ceva, dar ce-a fost mai greu a trecut, sper sa nu existe repercursiuni.as vrea sa pot discuta si cu alte persoane care s-au confruntat cu aceasta boala.va multumesc, multa sanatate pentru toti!
29 comentarii
0
28-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Puteti combate reactiile adverse al medicatiei alopate si sa cresteti eficientei acesteia, folosind preparate naturale cu valoare nutritiva ridicata, usor asimilabile si avizate de Ministerul sanatatii din Romania.
Efectul lor asupra sanatatii plaminilor dv. va fi evident.
De curind am recomandat asa ceva unui coleg de servici cazut la pat cu TBC cu multiple localizari (plamini, oase, articulatii, piele) si sarcoidoza.
Cit a urmat doar tratamentul alopat recomandat (Sinerdol si Hidrazida plus vitamine, Omeran, etc) nu a parasit patul - externat dupa spitalizare. Dupa o saptamina de folosire a suplimentelor nutritive in paralel cu medicametele mentionate omul s-a simtit suficient de revigorat sa se ridice din pat si sa-si conduca autoturismul.
Desi este slabit omul se simte totusi mult mai bine.
-
0
17-08-2007, ora 00:00
cami_ing
Nu este medic/terapeut
cami_ing
Buna,
Si eu sunt in aceeasi sitautie.ca si tine. Am fost diagnosticata in martie cu TBC pleural si iau acelasi tratament ca tine. In timp medicamentele au ma scazut in numar. Problema este ca eu nu mai suport sa le iau. deja mi-e greatza numai cand ma gandesc ca vine ora sa le iau. Stiu ca trebuie sa le iau ca poate sa recidiveze boala. Dar medicamentele astea au o gramada de efecte negative. in special o stare accentuata de nervi. Am momente in care nu se intelege nimeni cu mine. Mai rau este ca am luat PREDNISON vreo 3-4 luni si simt ca sunt umflata( de fapt vad ca sunt umflata si la fata si picioarele imi sunt umflate). si eu vroiam sa mai vb cu cineva bolnav de tbc...sa vad cum trec si altii peste boala asta. sanatate multa la toti.
0
25-08-2007, ora 00:00
mony_k
Nu este medic/terapeut
mony_k
Buna...si eu m-am confruntat in primele 2 luni cu stari de greata si varsaturi...am ajuns la un moment dat sa nu pot manca nimic...numai cand simteam mirosul de mancare mi se facea rau...si varsam!medicul mi-a zis sa nu mai iau tratamentul 2 zile pana imi revin cat de cat...dupa cele 2 luni de tratament zilnic parca mi-am mai revenit, si am luat si niste vitamine, un fel de hepatoprotector(liv 52) care mi-au fost de folos, si in ziua in care luam tratamentul luam si cate 3 vitamine...si in felul asta am reusit sa duc tratamentul la bun sfarsit...la controlul de la 6 luni mi s-a spus ca nu se mai vede nimic si ca s-a vindecat f bine...predniso am luat si eu inainte sa ma imbolnavesc de TBC, pentru alta problema, insa daca iei prednison nu ai voie sa folosesti deloc sarea in alimentatie...ca de aceea te umfli...e destul cate sare este in paine...altfel deloc.multa sanatate in continuare...sa auzim de bine!
0
04-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
in viitor sa va feriti de tratament cu prednison.e contraindicat in tuberculoza activa si inactiva
0
13-12-2007, ora 00:00
cornelia25
Nu este medic/terapeut
cornelia25
am fost diagnosticata in 2003 cu tbc, am tinut tratamentul, fac controale periodice..intrebarea mea este acele sechele care au ramas pe plamani in urma cavernelor se pot trata...exista un remediu naturist pentru asa ceva?
0
04-01-2008, ora 00:00
goegogu
Nu este medic/terapeut
goegogu
am avut tbc.am urmat tratamentul prescris si m-am vindecat.imi este frica de recidiva.ce trebuie sa fac
0
18-01-2008, ora 00:00
Selenara
Nu este medic/terapeut
Selenara
pe mine m-ar interesa daca pot sa mai fac aerobic, fitnes, jogging, avand in vedere ca in 2002 am fost depistata cu TBC pulmonar cavitar. Am facut tratament 7 luni. De atunci traiesc fara sa stiu daca mai am voie sa fac sport, pt mine sportul era f important, faceam de placere. Nici la mare n-am mai fost de atunci, oare am voie sa merg si sa intru in apa? Daca stiti ceva in sensul asta v-as ruga sa ma scoateti si pe mine la lumina, poate pot reincepe sa traiesc fara sa ma tem sa fac sport, sa alerg, sa inot etc
0
08-04-2008, ora 00:00
diurpaneus
Nu este medic/terapeut
diurpaneus
care e faza cu soarele ? dc nu e recomandat ?
0
08-07-2008, ora 00:00
blackbeauty
Nu este medic/terapeut
blackbeauty
Am fost si eu diagnosticata cu pleurezie TB dreapta, mi s-a drenat lichidul (1, 5 litri) prin videotoracoscopie, iar la o luna de tratament cu tuberculostatice a inceput sa se formeze lichid la celalalt plaman. Imi poate spune cineva cat este de grav si cat de mult lichid se poate forma? Ma tem foarte mult ca o voi lua de la capat...
0
02-12-2009, ora 20:30
anka2009
Nu este medic/terapeut
anka2009
buna, as dori si eu sa stiu cat de grava este caverna??daca respecti tratamentul te tratezi??sunt foarte ingrijorata pentru ca nu stiu prea multe !!
0
06-01-2010, ora 09:36
lorelay2112
Nu este medic/terapeut
lorelay2112
soacra mea este bolnava de tbc, in 2005 a fost diacnosticata prima data cu tbc (caverna) si de atunci a tot recitivat acum este in faza terminala daca pot spune asa, deci nu se mai poate face nimic sta la pat se ridica doar pentru a merge la toaleta, la ea in urma recidivelor tbc sa agravat facand comlicati (ia aparut nodului )din cate am inteles de la medicul care o trata pe soacra mea, aceasta nu si-a luat tratamentul atat cat ia fost stabilit si la intrerupt cand a vazut ea ca se simte mai bine si de aceea a recitivat.faza cu soarele din cate am inteles eu trebuie sa va feriti in timpul tratamentului doarece anumite pastile au aceasta contra indicatie, iar daca va expuneti la doare faceti ca un fel de alergie sau ceva de genul asta de ex. soacra mea daca ies un pic la soare se face rosie foarte sorie la fata presupun ca o data terminat tratamentul este ok deci nu sunt probleme ca va expuneti la soare soacra mea in timpul cat nu a luat tratament anti tbc si sa expus la soare nu a avut nimic deci treaba cu soarele este legata de tratament, o data terminat tratamentul nu este problema cu soarele.iar din cate am citit si m-am documentat razele de soare distruge microbul de tbc.multa sanatate si nu uitati CHIAR DACA VA SIMTITI BINE LUAT TRATAMENTUL ATAT CAT VA PRESCRIE MEDICUL PS:anka2009 -daca respecti tratamentul este ok si dupa tratament respecta indicatiile medicului din cate stiu eu fara efost sa nu stai in frig etc iti va spune medicul.pooop si multa sanatate
0
22-01-2010, ora 19:55
Costel D
Nu este medic/terapeut
Costel D
Daca se poate am si eu o intrebare. Sant bolnav de TBC, am facut 5luni de tratament zi de zi pina m-am negativat, dar sputa a ramas tot galben-verzui, si acum sint in a 2 luna cand iau medicamente de 3 ori pe saptamina. Cate luni mai continui cu tratament, si dupa terminarea lui, de ce ar trebui sa ma feresc, si sa evit.VA multumesc.
0
02-11-2010, ora 15:59
serenapop
Nu este medic/terapeut
serenapop
Buna Ziua. Am fost diagnosticata cu TBC in urma cu o luna de zile. Urmez tratament cu medicamente zi de zi. Negativarea sputei s-a produs dupa 3 saptamani, moment in care am fost externata din spital si continuii tratamentul ambulator. |Este o boala pacatoasa, am reactii adverse la medicamente, gen ameteli, stari de voma. Cel mai dificil este sa iti tii moralul sus, sa lupti cu boala. Toti dr spun ca este o boala perfect tratabila, si ca dc respecti schema de tratament vindecarea este garantata.Cu acest gand incerc sa merg inainte.
Vroiam sa ii intreb pe cei care au trecut prin acest chin daca au inceput sa se simta mai bine dupa ce au trecut la schema simplificata de tratament? Cum este evolutia lor dupa vindecare si terminarea tratamentului? de ce trebuie sa ma feresc pe viitor pt a oprii o recidiva a bolii si ce suplimente ar trebuii sa iau ca sa ajut organismul sa lupte cu boala?Multumesc!
0
03-03-2011, ora 19:00
kristiean
Nu este medic/terapeut
kristiean
Am avut tbc in urma cu 4 ani, iar acum nu pot sa depun efort pt ca obosesc foarte repede. Se poate face ceva pentru a scapa de acest incovenient?
0
30-06-2011, ora 16:04
corina127
Nu este medic/terapeut
corina127
Buna ziua, am rugamintea ca, daca cineva are rude in strainatate sau cunostinte, va rog sa va interesati daca prin strainatate, exista vreun tratament s-au vreun vaccin care extermina bacilii koch(tbc) din corp.
O sa ma interesez si eu, haideti sa incercam sa ne ajutam intre noi cat putem.

Multa sanatate tuturor
Doamne ajuta!
0
24-12-2011, ora 15:55
lavinniaaa
Nu este medic/terapeut
lavinniaaa
am facut IDR-ul ieri, iar locul vaccinului s-a innvinetit, nu s-a umflat.ce inseamna asta?
0
19-03-2012, ora 12:56
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
BUna ziua ! In aprilie anul acesta termin tratamentul de tbc (inceput pe 11.08.2011) - am voie la marea noastra ? precizez ca dupa o luna dupa inceperea tratamentului am nascut !
0
19-03-2012, ora 13:00
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Din cate stiu eu ar fi bine sa eviti expunerea excesiva la soare imediat dupa terminarea tratamentului. Acum depinde si cate de grava a fost situatia la tine. Nu se recomanda expunerea la soare din cauza riscului de hemoptizie.
0
19-03-2012, ora 20:19
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
La testul de sputa a iesit 1+ si m-am negativat dupa 2 sapt...am inteles ca ar fi si aerul sarat de la mare... daca merg si stau numai la umbra tot exista riscul de hemoptizie oare ? sa zicem ca merg un weekend.
0
20-03-2012, ora 14:31
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Aerul sarat nu are nici o legatura. Gandeste-te, daca locuiai in Constranta, ce faceai? Te mutai de acolo. Nu e recomandat sa stai in soare (la plaja mai exact) si in caldura excesiva. Acum daca mergi intr-un weekend, stai mai mult pe la umbra si iesi seara la o plimbare pe malul marii nu cred ca o sa fie vreo problema. Pe de alta parte incearca sa ajungi cat mai des la munte. Sunt o gramada de locuri faine de vazut si aerul de acolo iti face bine.
0
03-04-2012, ora 11:14
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Am tot citit pe net ca cei care au tbc pulmonar nu au voie deloc in aerul marin ! eu o sa am cateva luni (4 luni ) de cand o sa fie tratamentul terminat... se zice ca nu am voie vre-o 3 ani la mare dar ce pot pati daca nu stau la soare si in caldura exceziva. doar m-am vindecat
0
21-08-2012, ora 00:46
loredana-m
Nu este medic/terapeut
loredana-m
eu lucrez in germania ca si ospatar. sant acum in a patra luna de tratament pt tbc. medicamentele le suport f bine, ma simt ok. lucrez cate 6 ore pe zi. problema e ca fiind ospatar stau afara in caldura. as vrea sa stiu daca ar putea sa mi se intimple ceva. tin sa mentionez ca am expectorat cu sange, si am doua caverne in plamanul stang plus cateva infiltrati. dar oricum eu ma simt bine, am inceput lucrul de o luna. aici e cu totul altceva ex de sputa vine in doua zile, totul este mai avansat ca la noi. dar din pacate medicii lasa putin de dorit.
0
20-09-2012, ora 16:01
fan_2201
Nu este medic/terapeut
fan_2201
Sunt Stefan din Pascani.In mare sunt cam in aceeasi situatie cu prietena lui Adrian;mai exact pe 24aug.diagn.si internat la TBC Iasi., dupa o sapt de internare, datorita faptului ca sputa a iesit negativa de la bun inceput dar si la cererea mea(datorita conditiilor mizere din spital) am continuat tratamentul acasa;doua luni medicatie de atac si patru de continuare!ce nelamuriri am?!1) cu toate ca am aproape o luna de cand iau cu regularitate medicatia, persista durerea din piept, tusea si o stare de continua ameteala.2)sotia a facut radiografie de control iar celor 2 fete(1519 ani) li s a facut vaccin de control si la toti le a iesit ok.totusi fata cea mare este f.slaba si cam tuseste.oare nu trebuia sa le faca si lor radiografii?3)este adevarat ca tbc nu se transmite prin vesela tinand cont ca mancam toata familia in aceeasi bucatarie??moral sunt cam daramat mai mult de frica de a nu mi imbolnavi familia decat pt mine.oare plamanul isi mai reface leziunile dupa tratament??
0
21-09-2012, ora 22:31
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
salutari stefan. incerc sa iti raspund punctual:

1. efectele se vad in timp. ia tratamentul exact cum iti spune medicul in continuare si o sa te simti din ce in ce mai bine. unele efecte adverse ale medicamentelor is cam aiurea: ameteala, stari pseudogripale, dureri de burta, rau, stari de voma, etc.
2. daca le-a facut un idr si e ok, nu e cazul de radiografie. fiica ta poate tusi si din alte cauze.
3. TBC nu se transmite prin vesela si, cu atat mai putin, in cazul tau.
4. plamanii se vor reface, leziunile se vor cicatriza etc. e ca si o rana...se vindeca pana la urma, dar ramane o cicatrice.

IMPORTANT e sa iei tratamentul, tot tratamentul, exact cum iti spune medicul, in caz ca nu faci asta, boala va reveni, va recidiva. si mai mult., poate reveni intr-o forma greu tratabila.

bafta.
0
22-09-2012, ora 09:03
fan_2201
Nu este medic/terapeut
fan_2201
Pierce multumesc mult pt.raspuns si pt.incurajare.Nici nu stii ce mult conteaza!!(sau poate ca stii pt.ca dupa cum am citit intr un post, ai trecut prin asa ceva).Acum.partea cea mai DUREROASA... ;( De ce mi a fost cel mai tare frica de aia nu am scapat;mai exact;cu toate ca la fetele mele le a facut IDR si a zis ca e ok, cea mare care spuneam ca cam tuseste, a fost trimisa de la cabinetul facultatii sa si faca o radiografie(deci la o sapt dupa idr)si aici..surpriza ;susceptibila de tbc. A CAZUT CERUL PE MINE!! de luni urmeaza sa i recolteze sputa, restul de analize si sa vedem rezultatul.Sper din tot sufletul macar sa fie bk negativ pt a sta cat mai putin internata si pt a nu pierde anul la facultate, adica sa si continue tratamentul in ambulatoriu ca si mine.Treaba asta m a cam daramat total.Deja la starea mea nici nu mai gandesc.Sper sa se faca bine si sa trec si peste hopul asta al vietii!!
0
23-09-2012, ora 21:53
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Salutari Stefan! Acum chiar daca fata ta are tbc nu e un capat de tara, se va vindeca, iar copii / tinerii se vindeca mult mai usor. Daca e doar o suspiciune banuiesc ca nu e ceva grav (ca altfel se vedea clar pe radiografie), numai ca va trebui sa descoperiti sursa de unde v-ati contaminat ambii (daca si ea e bk negativ). De obicei sursa contaminarii e in mediul apropiat - familie / loc de munca / scoala. Spun ca e important pt ca si acea persoana trebuie sa se trateze. De asemenea, exista riscul sa imbolnaveasca si alte persoane.

De trecut o sa treci peste asta. E o perioada mai aiurea, insa gandeste-te ca e una dintre bolile infectioase usor vindecabile (cu un tratament lung si nasol, ce-i drept). Daca mai ai intrebari ma gasesti aici. Seara faina.
0
27-09-2012, ora 18:33
fan_2201
Nu este medic/terapeut
fan_2201
Salutari! Ce sa mai spun.asta e...Miercuri i au iesit analizele:tbc, dar macar e cu bk negativ.I s a initiat tratamentul doar ca cu mai putine pastile decat mine.Cica e in functie de greutate iar ea are doar 41 kg.Unde i a facut radiografia i a pomenit si de un inceput de scolioza.Oare sa aiba vreo legatura cu tbc sau e o simpla coincidenta?cat despre sursa infectarii..e complicat de aflatea a terminat anul asta liceul si a inceput facultatea.deci fostii colegi sunt raspanditi care incotro, eu..nu prea am avut un loc de munca stabil in ultima perioada deci e greu de identificat sursa.Nu ne ramane decat sa speram si cum ai spus si tu.ne consolam cu faptul ca e o boala vindecabila!sa auzim de bine!!
0
27-09-2012, ora 19:10
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Salutari...Eu ziceam de sursa pentru ca e foarte probabil sa va fi infectat ambii din acelasi loc. E important sa afli de unde pentru a preveni o noua infectie. Faptul ca ai avut tbc nu iti da imunitate. Chiar daca Romania e endemica in ceea ce priveste tbc-ul, e putin probabil sa va fi infectat din surse diferite. Bafta, si aveti grija cu tratamentul.
0
28-09-2012, ora 18:24
alinushm
Nu este medic/terapeut
alinushm
Buna...se pare k aceeasi intrebare o au majoritatea celor bolnavi cu tbc...ce se intampla dupa tratament?..eu am jumatate de an de cand am terminat tratamentul..totul e bn, plamanul refacut fara semne de recidiva..in schimb ma chinuie o tuse seaca insotita uneori, cand obosesc de un suierat (wheezing). Tusea nu este permanenta, apare la intervale de timp, sau in momentul cand depun efort. Am fost din nou la control...nu este astm bronsic, nu este recidiva... Mi s a spus acelasi diagnostic de dinainte de a fi aflat de tbc: bronsita...Aceleasi pastile, aceleasi antibiotice...niciun efect..tusea reapare dupa o anumita perioada. Nu stiu ce sa fac..este..nu este normal?! poate sa fie si altceva mai grav? o insuficienta cardiaca? ar tb sa mai fac si alte investigatii? sa ma multumesc cu acest diagnostic si sa astept sa treaca cu multe lichide si fructe?:(...va doresc multa sanatate si putere sa treceti peste acest soc..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •