teama de a manca sau depresie? | Forumul Medical ROmedic

teama de a manca sau depresie?

09-08-2008
paulaelena
Nu este medic/terapeut
paulaelena
Am o problema cu mancatul de vreo 2 ani.Nu pot sa inghit mancarea chiar daca mi-e foarte foame sau pofta, doar lichide.La inceput ma inecam cu mancarea foarte tare si cam des si ma ridicam de la masa, pana cand nici nu mai incercam.Dupa ce vrewo luna jum nu am mancat nimic am inceput sa mananc cate ceva dar putin odata.Am avut mai multe diagnosticuri, primul esofagita de reflux, cu trat s regim.Mancam de regim, putin, cu greu pana ce dupa 5 luni am facut endoscopie si mi-au spus ca sunt perfect sanatoasa.Din ziua aceea am inceput sa mananc orice si incet incet am ajuns sa mananc foarte mult, am ajuns la 58 kg.dupa alte 8 luni am inceput la fel si am facut tot felul de tratamente, naturiste si nu numai, pentru anorexie, depresie cu anxietate, dupa tratament mancam cate ceva o perioada dar am avut intervale de o luna sau 2 in care mancam un iaurt in 2 zile.Dupa un trat cu zoloft am inceput sa mananc mai bine dar niciodata cu adevarat linistita, mereu cu o frica ca iar ma inec sau nu o sa mai pot inghiti.am intrerupt trat dupa 3 luni si am mai mancat o luna dupa care am picat din nou.Abia am iesit din spital dupa ce 8 zile am facut orice analiza posibila, inclusiv computer tomograf.Sunt perfect sanatoasa, nici macar anemica.mananc doar lapte, supa, ciorba(doar zeama), iaurt sau suc, , am inceput sa iau calciu, vitamine, iau zoloft de vreo zile si peritol?Ma poate ajuta cineva?
18 comentarii
0
09-08-2008, ora 00:00
paulaelena
Nu este medic/terapeut
paulaelena
Vreau sa incerc si psihoterapia, oare in cazul meu se poate fac ceva?Am 29 ani, sunt casatorita si am o fetita de 5 ani si as vrea sa o pot creste.Sotul meu e plecat in italia iar eu lucrez.Locuiesc cand cu socrii cand la ai mei si fac naveta pentru a merge la servici in Galati.Imi poate recomanda cineva un psihoterapeut in Galati?
0
11-08-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna ziua,

Din ce descrieti, problema dvs este una de natura psihica, nu fiziologica.
Ca atare, nu este de asteptat ca pastilele pe care le luati sa aiba vreun efect semnificativ asupra acestui simptom. Posibil sa calmeze efecte colaterale (frica, stress-ul dat de situatie, etc)
O situatie ca a dvs se rezolva cu ajutorul psihoterapiei foarte elegant. in cate sedinte se poate rezolva - asta depinde de dvs si de terapeutul la care aveti acces.
O sa va trimit un mesaj cu coordonatele unui terapeut din Galati, despre care am aflat de la alti colegi psihologi (nu o cunosc personal) ca este o buna profesionista.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
12-08-2008, ora 00:00
paulaelena
Nu este medic/terapeut
paulaelena
Si eu cred ca e de natura psihica, azi am inceput sa pot manca cereale sau paine prajita muiata in lapte, pt mine e un progres:)Am aflat deja de un psiholog, d-na Manea, am programare maine.A auzit cineva de dumneaei?Sper sa mearga.
0
24-01-2009, ora 00:42
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
spune-ne ce ai rezolvat, ce s-a mai intamplat?Am si eu cu copilul o asemenea problema si nu stiu ce e.Pentru ca pana la un punct manca si foc
0
13-03-2009, ora 23:16
paulaelena
Nu este medic/terapeut
paulaelena
am trecut de atunci prin multe faze, suisuri si coborasuri.Nu am mai fost asa rau ca in august cand nu puteam sa beau nici apa dar nu ssunt nici bine.merg la psiholog de vreo opt luni, acum merg o data la 2 saptamani.am avut perioade cand incepusem sa mananc binisor, pusesem vreo 3 kg, dar din ecembrie am inceput sa am iar probleme.Am mai luat Tonotil si mananc putin dar daca nu-l mai iau iar nu mananc.
si eu mancam bine tare inainte, foarte mult
de maine merg si la un bioterapeut, sa vad ce iese, incerc sa fiu optimista, el spune ca ma va ajuta
cica ar fi o forma de anorexie, una mai ascunsa, pt ca inainte sa inceapa problema voiam sa slabesc
de multe ori mestec mancarea si apoi o scuip, nu pot s-o inghit, am momente cand nu pot inghiti nici macar saliva cand mestec o guma
daca prind putin curaj mananc mai bine.oricum concluzia e ca e de natura psihica
faptul ca depinde numai de mine sa reusesc ma sperie si mai tare, pt ca cred ca asa e
de aproape 2 ani nu mai stiu ce e aia friptura sau gratar, paine goala si multe altele.
trebuie luate masuri cat mai repede la o astfel de problema pentru ca cu timpul se intareste si ia tot felul de forme numai sa nu fie bine
0
05-05-2009, ora 23:36
sharque
Nu este medic/terapeut
sharque
Buna seara,
Ma confrunt si eu cu aceeasi problema:teama de a minca.De aproximativ 1 saptamana nu pot sa mai inghit decit lichide si iaurturi.Cand vreau sa maninc intru in panica si nu mai pot inghiti si am impresia ca ma sufoc, ba chiar si lichidelele beau mai greu.V-as ruga sa imi dati si mie cateva sfaturi.
Eu in urma cu 5 ani am suferit de o tulburare obsesiv compulsiva, am facut tratament cu Seroxat si m-am simtit mai bine, dar in urma cu un an si jumatate am intrerupt tratamentul.Am si alte felurii de fobii:teama de microbi, de a nu face rau, de boli, dar incepusem sa ma obisnuiesc asa.Cel mai tare ma deranjeaza ca nu pot manca.
Dr. Andrei Dumitrescu ce ma sfatuiti?Psihoterapia in aceste cazuri ma poate ajuta?Nu as mai vreau sa mai incep din nou cu tratament cu antidepresive. Ce sa fac?
0
07-05-2009, ora 12:58
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
si eu am aceesi problema ca si tine, mie frica sa mananc, mie frica sa nu ma innec cu mancare.acum 2 ani jumate am luat arketis si mia mers f bine...dupa ce lam intrerupt am avut o recadere.de atunci am tot umblat la medici.acum iau prozac dar nu ma simt f bine.am facut si psihoterapie dar nu a mers...tu cm te simti acuma?ai gasit vreo solutie?
0
07-05-2009, ora 13:02
paulaelena
Nu este medic/terapeut
paulaelena
caut si acum o solutie
caut hipnoterapeut in Bucuresti, iau un medicament care nu ma ajuta la nimic
Nu prea stiu ce sa mai fac, am ajuns la 45 kg, am 1m70cm
0
13-05-2009, ora 10:45
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna sharque,

ce povestesti tu este de apanajul unui psihoterapeut. Nu pot sa-ti spun insa in cat timp se poate rezolva pentru ca nu te cunosc si nu stiu intensitatea trairilor tale.
Pe de alta parte, este la fel de adevarat ca succesul terapiei este dat de relatia client-terapeut care se formeaza in cadul intalnirilor. Daca ea nu este ok, atunci si rezultatele nu mai apar asa repede, si este nevoie de un timp din ce in ce mai mare. Ca atare sfatul meu este ca si in cazul in care ati demarat deja psihoterapia, sa observati tipul de relatie pe care o aveti cu terapeutul si daca este una deschisa in care va puteti exprima clar parerea despre ceea ce se intampla in cabinet.
Cu alte cuvinte, a face psihoterapie inseamna si a gasi omul potrivit pentru VOI in vederea acestui demers.

As observa ca ceea ce descrieti voi (sharque, alexis20 si paulaelena) necesita mai degraba o psihoterapie de interventie in prima faza (primele sedinte), pentru a atenua simptomul acut (manifestarile care pun in pericol ingerarea de alimente) si abia apoi identificarea si rezolvarea vulnerabilitatilor care v-au putut aduce in acest punct, si a cauzelor care stau la baza acestor neplaceri.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
13-05-2009, ora 13:01
sharque
Nu este medic/terapeut
sharque
Multumesc mult pentru raspuns.As dori sa incep cu psihoterapie, dar am mari indoieli in ceea ce priveste aceaste sedinte, pentru ca nu pot sa-mi dau seama cum un psihoterapeut ar putea sa-mi alunge temerile mele si m-ar putea ajuta.Sunt o fire mai introvertita si cred ca mi-ar fi destul de greu sa relationez cu un strain, si din cate m-am documentat exista riscul ca daca nu ajungi la un psihoterapeut cu experienta ci la unul incepator sa ai mai multe probleme decat aveai.Este adevarat?
Va multumesc.
0
13-05-2009, ora 13:29
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Cred ca ideea de terapeut a ajuns mult prea exagerata in perceptia ta, sharque.
De obicei terapeutii fara experienta au si ei rezultatele lor bune, insa cu simptome mai usoare, mai putin intense si de obicei mai fara somatizari (adica fara sa fie implicate si aspecte corporale). Si mai ales, cu persoane mai putin dificile. Am vazut multi terapeuti aflati la inceput de drum care au avut niste super-rezultate cu anumite persoane, mai putin "dificile".
Altfel, mai degraba nu obtin rezultat decat sa inrautateasca situatia, asa cum spui tu.
Ca si observatie, daca si dupa primele intalniri psihoterapeutul ramane pentru tine in continuare un "strain" atunci probabilitatea creste ca rezultatele sa apara din ce in ce mai tarziu.

Observatia ta este foarte buna de alfel, si foarte multa lume isi pune intrebarea asta: cum anume functioneaza psihoterapia. Pai asta tine mult de terapeut, dar si de client si mai ales de problema cu care vine la cabinet. Unele probleme sunt mai degraba de apanajul psihiatriei, altele au si alte componente medicale, asa incat in primul rand este bine sa se perie putin intregul tablou cu care vine pacientul.
Apoi, exista tehnici specifice de interventie in cazuri mai acute, tehnici de dizolvare a blocajelor psihice care ne pot tine in loc, tehnici de reevaluat persoana noastra (cine am fost, cine suntem, cine dorim sa devenim), abilitati de a cataliza transformari in client, etc, etc, etc. Asta ca sa vorbesc doar de partea de suprafata a psihoterapiei (aspecte al caror nume incepe cu "tehnici").
Nu stiu daca ce am scris aici raspunde la intrebarea ta, insa m-am gandit ca ar trebui sa-ti spun lucrurile astea...

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
13-05-2009, ora 15:01
sharque
Nu este medic/terapeut
sharque
Multumesc mult pentru raspuns.Dar in cazul meu m-ar putea ajuta numai psihoterapia fara medicatie?
O sa incerc sa va contactez personal in vederea unei consultatii.
0
13-05-2009, ora 15:01
sharque
Nu este medic/terapeut
sharque
Multumesc mult pentru raspuns.Dar in cazul meu m-ar putea ajuta numai psihoterapia fara medicatie?
O sa incerc sa va contactez personal in vederea unei consultatii.
0
20-05-2009, ora 10:08
psiholife
Nu este medic/terapeut
psiholife
Eu te ajut.....
Tu faci primul pas!


Esti hotarat sa schimbi ceva anume in viata ta si nu stii cum?

Esti prea emotiv, nu ai incredere in tine si nici in cei din jurul tau si din cauza asta nu poti finalize multe lucruri?

Consumi prea mult alcool, mananci prea mult, nu te poti controla, ai pierderi in greutate sau te-ai ingrasat prea mult vrei sa schimbi ceva in compotamentul tau?

Iti este frica de ceva anume, ai ameteli, crezi ca esti bolnav desi toate analizele sunt bune?

Ai pierdut pe cineva drag si iti este greu sa accepti situatia, esti agitat si nelinistit, nu mai poti dormi?

Crezi ca ai atacuri de panica, anxietate, depresie, sau tulburari de comportament ?
Apeleaza acum la serviciile noastre specializate si cu siguranta nu vei regreta

Obiective-
Oferirea de suport emotional tinerilor aflati in dificultate
Integrarea tinerilor in mod eficient in viata scolara si familiara
Dezvolatarea personalitatii adolescentilor in plan educativ, social, si psihologic


0
Promovarea relatiilor pozitive cu cei din jur
Dezvoltarea unui sistem coerent de scopuri si valori
Ameliorarea starilor de anxietate si depresie.



Trebuie sa stiti!

Terapeutul respecta personalitatea si valorile celui consiliat.
Terapeutul nu judeca!
Terapeutul nu sanctioneaza!
Terapia este confidentiala.
Atat terapeutul cat si pacientul pot lua decizia de a incheia relatia de terapie atunci cand este cazul.Procesul terapeutic implica asumarea responsabilitatii de ambele parti.

Terapeutul asigura
-Terapia individuala a tinerilor,
- autocunoastere,
-cresterea increderii
-eficienta comunicarii,
-constientizarea propriilor ganduri distorsionate,
-sentimente si comportamente negative,
-dezvolatarea aptitudinilor sociale,
-adaptarea la mediu,
-sprijin in procesul luarii deciziilor,
-eficienta capacitatii de invatare
-terapie de grup a adolescentior, dezvoltare interpersonala, interventii in situatii de criza

Psiholog Iulia Florea
Tel pentru programari 0740155050
0
10-06-2009, ora 17:29
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
domnule doctor, care credeti ca este cel mai potrivit medicament?am luat si prozac dar nu s-au vazut rezultate.acum iau zoloft dar tot nu sunt bine.ce pot sa fac pt a nu ajunge la perfuzie pt ca nu pot inghiti mancarea?
0
25-04-2011, ora 10:48
Sorin10
Nu este medic/terapeut
Sorin10
@ paulaelena

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema si i-am gasit o rezolvare eleganta. Daca v-ati facut o examinare medicala la nivelul gatului si totul este ok, atunci este o problema psihica.
1. Mananca in inghitituri mici, asa, cat o vrabiuta, pe care mesteca-le pana le faci ca apa si apoi inghite-le. N-ai cum sa te ineci cu atata lucru si n-are cum sa-ti ramana in gat, nu?
2. Daca ai aceeasi problema cu bautul lichidelor, aplica aceeasi strategie: inghitituri mici, pana termini ce ai in cana.
3. Cauta sa scapi de stres si de gandurile/problemele care ti-au determinat anxietatea sau depresia. Frica de a inghiti apare pe fondul unor traume psihice. Vezi ce ai facut sau ce faci gresit in viata de zi cu zi de ai ajuns aici si corecteaza-te! Cum ai coborat treptele, le poti si urca la loc. Fii vesela, ca o actrita care joaca un rol, nu da voie creierului sa se gandeasca la lucruri negative, fa sport moderat, incearca tehnici de relaxare gen yoga. daca esti vesel, optimist, chiar si cu forta, creierul secreta niste substante care il vindeca. Eu, de exemplu, am avut parte de mari traume in viata mea (am asistat la decesul unei persoane iubite, am fost pe punctul sa ma inec in copilarie la strand etc) dar si de stres. C'est la vie, trebuie sa urcam acest munte...
4. Daca rade careva de tine la masa, sau la restaurant, pe motiv ca mananci prea incet, care este problema? Vei fi doar un alt om care mananca incet, si care isi 'savureaza' ceasca cu ceai, nu? Poti sa le replici ceva de genul:' Cand ai aplicat ultima data manevra Hemlich?'
5. Nu intra la idei ca esti 'cu capul', ce ai tu este o problema extrem de frecventa, eu citeam pe forumurile in limba engleza cati oameni sunt cu exact aceleasi simptome, in USA. Stresul, supararile, gandurile negre, problemele, aici te aduc. In SUA sunt exploatati zi lumina de patroni, sau le-a luat banca casa, n-au asigurari medicale, si au ajuns in faza asta.

Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele tie si celor care au nevoie de ele. Nu va pierdeti credinta in Dumnezeu, El este mereu alaturi de noi si ne ajuta! Cu bine! Sorin :)
0
24-05-2013, ora 16:19
ioni82
Nu este medic/terapeut
ioni82
buna ziua.am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.imi este frica sa mananc si in special sa inghit am teama ca ma voi sufoca.am slabit foarte mult desi analizele mi-au iesit foarte bine.refuz sa mananc desi as vrea deoarece inainte mancam foarte mult nu conta ora sau ce anume mancam.acum insa nnu pot si nu imi dau seama.va multumesc.
0
24-05-2013, ora 18:47
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Inteleg ca aveti nevoie sa stiti care ar fi solutiile pentru dv. Recomandarea cea mai potrivita, avand in vedere ca analizele medicale sunt bune, este aceea de a urma cateva sedinte individuale la psiholog. Aveti mai sus alte cateva cazuri asemanatoare cu al dv., recomandarea fiind aceeasi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul