Teama de abandon | Forumul Medical ROmedic

Teama de abandon

11-12-2016
Sofia12
Nu este medic/terapeut
Sofia12
Buna,
Va rog frumos sa imi spuneti ce as putea face sa lupt impotriva temerii mele de abandon care imi distruge relatiile si viata. Nu mai am timp sa merg la psihoterapie si nu vreau sa ma rezum doar la tratamentul cu antidepresive, pentru ca nu este suficient.
De curând am inceput o noua relatie si nu vreau sa stric din nou totul din cauza comportamentului meu. Va rog sa imi spuneti tehnici sau exercitii pe care le-as putea face, carti pe care le-as putea citi si care m-ar putea ajuta, orice.
2 comentarii
0
12-12-2016, ora 09:21
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Este important ca ati constientizat teama de abandon, ganditi-va insa si la cauzele ei, pentru a intelege ca persoana cu care sunteti este una, iar persoana/persoanele care v-au abandonat sunt...altele.
Incercati sa mentineti un echilibru intre timpul petrecut impreuna si timpul petrecut separat. Daca "celalalt" nu poate fi cu Dumneavoastra la un moment dat nu va anulati, asteptand-ul si creind scenariile specifice. Faptul ca nu va raspunde la telefon la un moment dat inseamna ca este doar ocupat. Lasati urmarirea profillor de facebook si altele si ocupati-va cu ceva., etc, etc.
Puneti accentul pe activitati care sa va creasca autonomia si independenta.
0
12-12-2016, ora 22:20
Sofia12
Nu este medic/terapeut
Sofia12
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •