temperatura de 35.5 dupa febra si transpiratie rece va rog raspundeti!

16-06-2012
david30
Nu este medic/terapeut
david30
david a facut rosu in gat si febra 3 zile.i-am dat nurofen iar cand a facut temp 39.4 i-am dat paracetamol si un pic mai tarziu nurofen.si i-a scazut brusc temperatura la 35.5
este normal? aseara dupa ce i-a trecut temp iar i-a scazut mult 35.5 o fi de ma medicament? il tin in patura acum dar are transpiratie rece.
8 comentarii
0
16-06-2012, ora 20:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cumpara-i un Ospamox suspensie 125mg/5ml si da-i 5ml [ 1 lingurita ] dimineata si una seara ; agita flaconul inainte de a pune in ligurita; cauta in seara acesta o farmacie deschisa non-stop si incepe sa-i dai antibiotic neaparat.Daca ai copil mic de ce nu ai nr. de telefon al medicului de familie ? Nu-i mai da si Nurofen si Paracetamol ; e deajuns doar unul dintre ele.
0
16-06-2012, ora 22:37
david30
Nu este medic/terapeut
david30
suntem in spania si cei de aici de la spital nu mi.au dat antibiotic au zis ca are rosu in gat si niste bubite, afte. si nu se da antibiotic si mi-au zis ca a scazut temperatura de la ibuprofen sa-i dau paracetamol nu mai daca mai face temperatura. Eu am o crema pentru afte daktarin gel, pot sa.i dau in gatulet cu ea? si i-au mai iesit si niste punctulete rosii pe gat si frunte mi-au zis ca e de la febra. acum s-a reglat temperatura.sa vedem.
0
17-06-2012, ora 08:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca e vorba de o stomatita nu se da antibiotic, iar Daktarin gel este bun ; ii dai o lingurita / masura [ are 2, 5ml ]ce se afla in cutie impreuna cu tubul de 3-4 ori/zi, in gurita, intre mese ;dupa aplicare jumatate de ora nu are voie sa manance sau sa bea. Timp de 7 zile ; apoi mergi la control.
0
18-06-2012, ora 14:59
david30
Nu este medic/terapeut
david30
dna.doctor, de ce are temperatura scazuta, mai ales noaptea 35.1 - 35.6, si transpira rece bratele, la gat si picioarele... astazi avea temperatura aziala 35.3 si cea rectala 36.1. sa fie de la nurofen, dar nu a mai luat de 3 zile, cand isi revine temperatura, , , , , de ce transpira rece. va rog frumos sa-mi raspundeti ! multumesc! peste cateva zile am programare la pediatru.
0
19-06-2012, ora 22:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Supravegheaza-l si ai rabdare sa-l vada pediatrul.trateaza-i stomatita si combate febra doar cu Nurofen..Daca incepe sa manance si temperatura nu mai face e bine.
0
19-06-2012, ora 22:23
david30
Nu este medic/terapeut
david30
va multumesc pentru raspunsuri !!!
0
25-12-2013, ora 01:42
alexia2013
Nu este medic/terapeut
alexia2013
buna seara am si eu o fetita are 7 luni si acum o saptamana a racit am chemat salvarea mi sa spus ca are rosu in gat mia dat ceclor si novocalmin...am facut tratament 5 zile 3 ml la 6 ore si degeaba...dupa acceea am fost la spital acolo sa pus alt diagnostic cum ca ar avea viroza respiratorie nu i sa facut niciun set de analize nimic...mia dat tratament rynathiol si ketof pentrutuse dupa 3 zile a facut temperatura 39 i-am dat un paracetamol si lasat-o in 30 de min 37.1.acum au trecut 5 zile de la aceea febra e cam plangacioasa nu prea mananca nu prea doarme...si am simtit manutele si fata cam reci si m-am decis sa ii iau temperatura...avea 35.5 35.6 35.7 intrarectal...este normal asa ceva?se trage de la raceala care o are sau arata ceva grav?va rog frumos daca mi puteti raspunde..multumesc
0
05-04-2021, ora 00:13
Bibilo
Nu este medic/terapeut
Bibilo
Buna seara am o fetita de 9 luni 4 zile mi a făcut febra 38, 5 axial din cauza dintisorilor ne dau 8 Dințișorii i am dat îndrumata de medicul de familie paracetamol alternat cu nurofen supozitor 60mg (nurofen i am dat o singura o zi )am avut mici probleme la primul supozitor la scos instant și am m ai introdus unul la scos jumate și noroc ca și febra a scăzut a doua zi nu a m ai făcut febra deloc doar ca noaptea a scăzut ff rau 33 grade era ff rece am acoperit o pana dimineata așa a ținut o azi a crescut la 35 atat ce pot sa fac și dc este rece ????
Aștept in rasp
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  •