Tendinita?

17-05-2018
arina21
Nu este medic/terapeut
arina21
Buna ziua, femeie, 44 ani, 1.74m, 69kg. Antecedente: accident de masina in 2013 cu luxatie de sold si fractura de spranceana de cotil. NU am avut probleme post accident.
Ce problema am acum nu cred sa aiba vreo legatura cu accidentul, dar dvs. stiti mai bine.
De asemenea, acum o luna m-am blocat de spate incercand sa mut un fotoliu (usor), probabil a fost nervul sciatic. Am rezolvat problema usor, un diclofenac supozitor, un movalis si in 4-5 zile durerea a trecut. Acum vine problema actuala: in momentul in care nu m-a mai durut spatele, asteptandu-l in picioare pe baietelel meu de la scoala, vreo 10-15 min, la plecare am simtit o durere la laba picorului, dar nu in talpa ci deasupra de-a lungul tendoanelor dintre degetele 3 si 4. NU am bagat in seama durerea, am mers in continuare vreo 2 zile (eu merg foarte repede de fel), am mers cu bicicleta etc. Dupa aceea laba piciorului a inceput sa se umfle putin (zona este foarte bine delimitata, ca un dreptunghi de 3cm/2cm) si cateodata este rosie. De atunci (3 saptamani) asa este, cu mentiunea ca parca durerea s-a inrautatit si s-a extins probabil si din cauza ca merg anormal, pe o parte, pentru ca altfel ma doare.
Am fost la medic acum o saptamana si mi-a pus diagnosticul de Tendinita, iau movalis si mydocalm.

Saptamana viitoare voi fi plecata din tara din aceasta cauza sunt un pic ingrijorata. Durerea nu trece, parca dimpotriva. Sa ma astept la o inrautatire a situatiei? Sa fie Tendinita un diagnostic gresit? Ma gandesc doar sa nu fie vreo infectie, sa fac vreo complicatie fiind in deplasare!

Poate ma puteti ajuta.

Va multumesc pentru timpul acordat.
5 comentarii
0
18-05-2018, ora 09:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cu mare probabilitate este vorba despre o fractura "de stress" a metatarsianului 3 sau 4.
Diagnosticul este predominant clinic si secundar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-05-2018, ora 10:09
arina21
Nu este medic/terapeut
arina21
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

De aseara am pus gheata 10 min si apoi am dat cu Voltaren. Am repetat de dimijneata. Nu mai iau Movalis pentru ca m-am simtit rau de la el, inclusiv mi-a crescut un pic tensiunea.
In aceasta dimineata am luat un Paracetamol. Astept efectul.

Nici nu stiu ce sa mai fac, sincer. Imi va trece vreodata? Trebuie interventie invaziva sau se rezolva medicamentos?

Va multumesc inca o data!
0
21-05-2018, ora 12:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Fiind (foarte probabil) vorba despre o fractura, nu se pune problema de medicamente, de unguente sau similar.
Fracturile se trateaza fie prin imobilizare gipsata, fie prin orteze specifice, fie prin operatie.
In toate cazurile se impune reducerea drastica a solicitarii mecanice a piciorului (repaus 99, 99% din timp) si uneori este necesara chiar abolirea sprijinului podal (mers in carje).
Asa dupa cum va precizam in raspunsul precedent, atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii, decelabil prin examen clinic si prin studierea radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-05-2018, ora 14:43
arina21
Nu este medic/terapeut
arina21
Va multumesc. Cand voi reveni in tara, saptamana viitoare, voi face o radiografie.

Multumesc pentru timpul acordat, va doresc o saptamana linistita!
0
21-05-2018, ora 18:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este preferabil (si logic) sa faceti radiografia numai DUPA examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.