Tendinita

17-04-2007
cris30
Nu este medic/terapeut
cris30
In urma unei dureri de sold am mers la doctor si mi s-a spus ca am o usoara inflamatie a tendonului. Pentru stabilirea diagnosticului am facut RMN si o radiografie. Am facut tratament cu comprese reci si diclofenac, un timp m-am simtit bine.Observ insa ca durerea tot revine si coboara putin pe picior, dimineata cand ma scol imi simt piciorul drept cam slab parca nu am putere in el, este tot timpul incordat, nu este o durere mare ci mai mult sacaitoare.Nu stiu in continuare ce sa sa mai fac, sa ma duc la fizioterapie, oare niste exercitii mi-ar prinde bine??? Va rog din suflet dati-mi un sfat ca nu stiu ce sa mai incerc. Va multumesc!
1 comentarii
0
21-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Daca este o afectiune inflamatorie a unui tendon, tratamentul este in principal cu antiinflamatorii(evident- cele selective COX-2- ca de exemplu: ARCOXIA). Slabiciunea din picior(absenta fortei musculare) ma face insa sa ma gindesc si la alte ipoteze- si anume la o suferinta a coloanei vertebrale lombare, care poate fi investigata de asemenea prin RMN. De exemplu, un meningeom vertebral sau o hernie de disc in stadiul algoparestezic poate da un tablou clinic de genul celui descris de Dvs. Asdar- recomand un consult neurochirurgical si un RMN de coloana lombara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.