Tendinita?

07-10-2013
nyk87
Nu este medic/terapeut
nyk87
Buna ziua,

Saptamana trecuta, luni seara mai exact, fiind in pozitie ghemuit cand am vrut sa ma ridic de jos, in spatele genunchiului stang am auzit un trosnit..si am simtit o durere foarte mare...din acel moment nu am mai putut calca pe picior si nici sa l tin drept. M am dus la spitalul de urgenta floreasca..mi a fost facuta o radiografie si examen fizic prin palpare.Mi s-a comunicat faptul ca din radiografie nu se observa ca oasele sa fie afectate. Mi s-a pus o atela, mi s-au prescirs medicamente(omeran si celebrex) si gheata.Trebuia sa stau maxim 7 zile cu atela intre timp sa mi fac un rmn si sa revin pentru consultatie. Am stat 4 zile cu atela timp in care durerile au mai trecut insa cand mi-am dat o jos genunghiul era foarte umflat. Am fost la un alt doctor la spitalul colentina care mi a recomandat miscare, mi a spus sa nu mai fac rmn deoarece dupa parere lui este vorba de tendinita si as da banii degeaba. Astazi se face o saptamna de la incindent..dureri nu mai am insa genunchiul este in continuare umflat..(tot genunchiul in jurul rotulei) motiv pentru care nu prea am mobilitate(din cauza inflamatie rotula nu este stabila). Credeti ca este tendinita s-au poate fi altceva? Tendinta se manifesta cu inflamarea genunchiului si pentru ce perioada?

Astept raspunsurile dvs cu mare interes.
Va multumesc anticipat! Sanatate!
2 comentarii
0
07-10-2013, ora 21:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Orice traumatism articular important este urmat de hemo-hidartroza, adica de marirea volumului articulatiei (inclusiv leziunea meniscala, care se produce exact printr-un mecanism similar cu cel descris de D-voastra).
Intr-adevar, imobilizarea (gipsata sau de alta natura) este total exclusa din arsenalul terapeutic.
Atitudinea terapeutica actuala se bazeaza pe repaus maximal timp de 6-8 saptamani, moment in care se poate practica o examinare fiabila a genunchiului (clinica, nu RMN!!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-10-2013, ora 19:41
nyk87
Nu este medic/terapeut
nyk87
Va multumesc mult pentru raspuns!
O seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: