Tendon Achile: secretie lichid

07-02-2014
rvkionut
Nu este medic/terapeut
rvkionut
Am fost operat de tendonul Achilian drept anul trecut in martie, dupa 7 luni picioul mi s-a umflat, am mers la un chirurg plastician, care m-a operat din nou deoarece organismul nu a acceptat firele din interior, dupa aceasta a 2 operatie mi-a ramas o gaurica in zona operata prin care imi secreta un lichid... mi s-a recomandat prima oara acid boric, apoi cicatrol iar de 2 zile folosesc catrix. cel din urma intradevar usuca si prinde pielea dar dupa ce fac un pic de efort secreta iar. medicul mi-a zis ca am o bacterie in sange si asta influenteaza neanchiderea plagii.. Va rog sa ma ajutati !!!
6 comentarii
0
07-02-2014, ora 18:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
si medicul de unde stie ca aveti o bacterie in sange? care bacterie? si daca stie ca aveti o infectie de ce nu face ceva impotriva infectiei?
0
07-02-2014, ora 19:33
rvkionut
Nu este medic/terapeut
rvkionut
A facut o recoltare, iar rezultatul... o bacterie, mi-a prescris Catrix (schimbat pansamentul zilnic, spalat cu apa oxigenata si pus putin praf (Catrix).
0
07-02-2014, ora 20:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cel mai important ar fi de stiut care bacterie? si ce rezistenta are? si de unde vine idea ca ar fi bacteria in sange? pentru ca situatia este infinit mai serioasa daca bacteria este in sange (septicemie) decat daca este o infectie locala.
catrix-ul este un pansament care ajuta vindecarea insa nu este un antibiotic. daca Dvs aveti acolo o infectie poate ca nu ar strica ca sa vi se prescrie si un antibiotic dupa rezultatul antibiogramei.
daca infectia este in tesuturi atunci rana nu se va inchide niciodata pentru ca secretia respectiva nu va lasa
0
11-02-2014, ora 18:35
rvkionut
Nu este medic/terapeut
rvkionut
bacterie se numeste : Stafilococ auriu, ar pentru aceasta mi s-a recomandat Ciprofloxacina plus inca un medicament pentru flora intestinala
0
11-02-2014, ora 21:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Staphilococcul auriu este o bacterie frecventa. exista din pacate si variante foarte rezistente la antibiotice (MRSA).
daca s-a decis pentru Ciprofloxacina atunci Dvs aveti o varianta nerezistenta.
cum a evoluat plaga la adminitrarea antibioticului?
0
12-02-2014, ora 15:18
rvkionut
Nu este medic/terapeut
rvkionut
Incepe sa se vada rezultate, se inchide cate un pic, nu mai secreta la fel de mult si piciorul s-a mai desumflat in zona plagii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •