tendon sectionat

17-05-2014
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
Buna seara.ma numesc Adriana si am 27 de ani.
In data de 6.04.2104 am avut un accident de munca in urma caruia m-am ales cu nervul ulnar, tendonul flexor superficial si cel profund sectionate.
In acceasi seara am fost operata pt sutura tendoanelor si a nervului.
Am avut degetul (mic, mana stanga)imobilizat pt o luna, dupa care medicul mi-a recomandat cateva exercitii pt recuperarea mobilitatii articulatiilor.Aseara in timp ce incercam sa inchid o fereastra am simtit la baza degetului o intindere si o durere scurta.Azi-dimineata (17.05.2014)am constatat ca nu mai pot misca degetul de loc, doar de la baza, atunci cand incerc sa formez un pumn.Cele 3 falange nu ma mai asculta.Nervul nu cred ca este afectat pt ca imi simt degetul.Este posibil sa fi plesnit una din sututrile tendoanelor?
14 comentarii
0
17-05-2014, ora 15:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate posibilitati, insa doar o vizita la chirurgul D-voastra va poate edifica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-05-2014, ora 16:11
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
Ati putea sa-mi dati cateva exemple din cele nenumarate.Ma gandesc la ce e mai rau.Pana saptamana viitoare cand voi merge la medic...V-as fi recunoscatoare!
Multumesc!
0
17-05-2014, ora 21:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu zic ca tendonul flexorului profund s-a dus. eu nu inteleg de unde vine aceasta idea in romania ca tendoanele s-ar vindeca in 3-4 saptamani. la noi imobilizarea se face pe cel putin 6 saptamani intr-o atela speciala Kleinert.
ar trebui verificat cat mai curand statutul tendonului, pentru ca fiecare contractura a muschiului aferent trage bucata proximala de tendon in sus si cum timpul trece tendonul aluneca in sus si se si scurteaza, reconstructia fiind din ce in ce mai grea.
la ce nivel ati avut leziunea?
0
18-05-2014, ora 01:51
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
De fapt eu locuiesc in Grecia si operatia a avut loc in spitalul din apropierea locatiei mele.Propriu zis degetul a fost 'imobilizat' cu un elastic trecut prin unghie care era legat de un ac de siguranta trecut prin bandaj.Deci nici decum o atela de ultima generatie.Taietura se afla pe partea interioara a degetului, in diagonala, si sectioneaza 'cuta' care este la nivelul articulaţiei dintre prima(cea de la baza) si cea de a doua falanga, si are aprox. 2 cm lungime.
0
18-05-2014, ora 01:54
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
Am uitat sa mentionez ca la fiecare miscare a degetului, la baza lui simt un fel de frecare, ca un scârţâit...imi cer scuze dar nu cunosc termeni medicali si îmi este greu sa mă exprim mai pe înţelesul dvs.
0
18-05-2014, ora 02:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
bandajul cu elasticul si acul de siguranta este o varianta ieftina a atelei Kleinert, este frecvent folosita in tarile unde nu sunt bani suficienti.
frecarea poate veni de la capatul tendonului.
oricum trebuie cklarificata situatia. pana cand nu este clarificata sa nu fortati degetul si incercati sa-l miscati cat mai putin
0
27-05-2014, ora 11:04
elena 84
Nu este medic/terapeut
elena 84
Buna ziua!am avuto aceeasi problema, un accident de munca, lucrez in Italia. Am fost operata in palma degetul aratator pt ca am avut un tendon flexor si nerv selectionate.doctorii care m-au operat au zis ca operatia a fost facuta bine.am purtat o atela timp de 6 saptamani.cupa ce am scos atela degetul aratator a ramas incovoiat si blocat de la a doua falanga. Am facut fisioterapia 3 saptamani dar degetul tot asa este.doctorii spun ca trebuie sa am rabdare dar mie imi este foarte frica.oare isi va reveni degetul?il voi putea folosi?ce pot face?va rog sa imi raspundeti.va multumesc mult.
0
28-05-2014, ora 12:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este destul de delicata: nu este vorba despre fizioterapie, ci despre kineto-terapie sustinuta, in absenta careia mobilitatea este definitiv pierduta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-05-2014, ora 14:53
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
se pare ca problema mea nu a fost una chiar simpla.pe langa ruptura tendonului, a fost vorba si de un fel de contractura.am fost deja supusa unei a 2-a operatii chirurgicale care include o procedura de tip pulley.mi s-a spus ca a fost adaugata o'teava'de plastic.nu prea am inteles la ce foloseste, dar cert este ca a fost un fel de pregatire pt cea de a 3-a operatie ce va avea loc peste 3 luni.stie cineva la ce foloseste acel plastic?
0
28-05-2014, ora 22:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil se pregateste o inlocuire a tendonului cu un graft (deobicei din aplamaris longus). pentru pregatirea tunelului in care va aluneca tendonul se implanteaza in locul defectului un tub de silicon. in jurul acestui tub de silicon organismul creeaza cu timpul un tunel care va permite alunecarea tendonului definitiv, si prin acesta miscarea degetului.
0
29-05-2014, ora 14:20
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
la asta m-am gandit si eu, am fost mai sigura atunci cand am vazut ca degetul nu se misca, inca, doar de la baza.si doareeee!
0
30-05-2014, ora 11:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o mica corectie, graftul deobicei este din tendonul muschiului palmaris longus.
de ce nu se misca degetul este greu de precizat fara a cunoaste cazul in detalii. poate ca sutura nu a fost eficienta si s-a produs o reruptura, poate ca tendonul este prins de aderente
0
30-05-2014, ora 16:58
adrifofi
Nu este medic/terapeut
adrifofi
Mi-a luat ceva timp pana să inteleg ce este graftul.Da, asa este.Mi s-a spus ca la următoarea
interventie mi se va prelua o 'fasie'de tendon din
alta parte.Si totusi nu inteleg ce s-a întâmplat cu flxorul profund.Banuiesc
...ca l-au prins cumva, nu l-au lăsat de izbeliste, sa se retragă in voie, nu?
0
30-05-2014, ora 18:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din moment ce nu am fost prezent la operatie si nici un examen fizic nu este posibil, nu pot aprecia ce s-a intamplat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: