Tendon si nerv sectionat

07-09-2008
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
sotul meu si-a taiat in geam mana dreapta pe 24 august, ora 21, 30. a mers la spitalul de urgente unde i s-a facut hemostaza si a fost vazut de un medic plastician abia a doua zi. in epicriza spune ca i s-a practicat ligatura arterei ulnare care a fost si ea sectionata, ancorare nerv ulnar, sutura. ca diagnostic la externare : Sect. PVNU, sect. TFUC SI TF dg V mana dreapta. se recomanda scoaterea firelor peste 14 zile si neurorafie secundara peste 30 zile.
medicul nu a precizat nimic ca ar fi suturat tendonul. este normal sa se intervina pt refacerea nervului abia peste 30 zile, nu este prea tarziu? deja degetele 3 si 4 nu le mai intinde si deg. V nu il poate flexa.
ce sanse de recuperare are si in ce proportie?
va multumesc. sanatate.
14 comentarii
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Sectionarea arterei ulnare, a nervului ulnar si a tendoanelor se fac in urgenta, la momentul prezentarii la camera de garda.
Refacerea secundara a nervului, la 30 de zile este un concept depasit de multa vreme in centrele care practica chirurgia mainii.
Probabil ca spitalul la care v-ati dus nu avea dotarea necesara sau personalul calificat pt. a trata corespunzator, leziunea sotului dvs.
Pentru recuperare este nevoie de o alta interventie.
Rezultatele sunt satisfacatoare, atat timp cat va fi operat de chirurgi calificati.
Numai bine!
0
07-09-2008, ora 00:00
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
tocmai din aceasta cauza imi fac si eu griji. noi am mers la spitalul de urgenta galati, aici locuim, si desi e spital de urgenta nu au avut un chirurg plastic care sa il opereze in garda de noapte. v-am spus, abia a doua zi pe la pranz dupa ce s-a efectuat vizita in spital a fost suturat.
maine, 08.09.2008, merge sa ii scoata firele. si teoretic dupa alte doua saptamani sa mearga sa ii faca a doua operatie. e ilogic tot ce se intampla la noi.
am o mare rugaminte, imi puteti recomanda un chirurg din bucuresti care sa intervina mai repede? daca se va interveni acum rezultatele pot fi la fel de bune sau intarzierea asta va avea efecte negative?
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
o zi placuta.
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Spitalul de Chirurgie Plastica si Arsuri Bucuresti, Calea Grivitei 218. Dr. Sorin Parasca.
Puteti discuta si cu Dr. Carmen Chelmus, chirurg plastic in Galati, care sunt optiunile.
In doua saptamani nu se va intampla nimic mai rau cu nervul, care sa influenteze rezultatul final. Dar cat mai devreme, atat mai bine. Este bine ca sotul dvs. pana la operatie, sa inceapa sa-si mobilizeze pasiv degetele afectate pentru a prevenii anchilozarea articulatilor.
Mult succes!
0
07-09-2008, ora 00:00
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
se poate sa il fi suturat plaga fara ai fi suturat tendonul? ca med. mi-a spus ca intervine peste 30 zile si daca e sectionat tendonul o sa il suturam. se poate asa ceva sa sutureze tendonul peste o luna?
pe dna Dr. Carmen Chelmus la ce spital o pot gasi?
e normal sa aiba dureri la deget, zvacniri bruste?
sper sa nu va plictisesc prea mult cu intrebari, dar sunt ingrijorata de recuperarea lui. multumesc
0
07-09-2008, ora 00:00
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
se poate sa il fi suturat plaga fara ai fi suturat tendonul? ca med. mi-a spus ca intervine peste 30 zile si daca e sectionat tendonul o sa il suturam. se poate asa ceva sa sutureze tendonul peste o luna?
pe dna Dr. Carmen Chelmus la ce spital o pot gasi?
e normal sa aiba dureri la deget, zvacniri bruste?
sper sa nu va plictisesc prea mult cu intrebari, dar sunt ingrijorata de recuperarea lui. multumesc
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
...tendonul chiar nu se mai poate sutura dupa 30 zile...incercati recomandarea mea pentru Bucuresti.
0
07-09-2008, ora 00:00
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
multumesc mult.
daca vine maine in bucuresti, dl dr il poate primi asa, fara trimitere?
il gaseste oricand?
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Il poate gasii la spital in fiecare zi, cel mi bine la ora 08.30, dupa raportul de garda. Mentionati ca veniti din recomandarea mea si o sa va consulte fara probleme.
Mult succes!
0
09-09-2008, ora 00:00
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
va multumesc foarte mult. am vorbit cu domnul doctor, luni 15.09 merge sa il vada si sa il opereze. sper sa fie bine si sa se recupereze va multumesc.
0
21-09-2008, ora 00:00
NITA LILIANA
Nu este medic/terapeut
NITA LILIANA
buna ziua. a fost operat sotul meu de dl. doctor PARASCA. acum este imobilizat cu atela si speram sa fie bine. va multumim foarte mult de recomandare. succes in tot ceea ce faceti.
0
21-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Imi pare bine ca s-a putut rezolva.

Multa sanatate!
0
18-08-2009, ora 10:56
Fabio Fazzari
Nu este medic/terapeut
Fabio Fazzari
Buna ziua,
lucrez ca traducator de limba romana, am o problema cu un text cu abrevieri medicale si imi ar place, daca posibil, sa primesc ajutor in intelegere textului :
"agresiune, plaga taiata(sapa) 1/3 distala fata volara antebrat stang cu sectionarea TFUC, TLP, TSCS D2-D5, TFCP D2-D5, PVN Cubital si fractura parcelara radius, veche de 24 or, neglijata"
multumesc foarte mult
Fabio
0
02-09-2009, ora 01:04
mariano_7m
Nu este medic/terapeut
mariano_7m
Buna ziua, am nevoie de un sfat bun deoarece nu mai stiu ce sa cred, am nerv taiat de la mana stanga la incheietura in partea dreapta, in zona am ca o umflatura si electrosoc la atingeri plus partea din dreapta a mainii plus o parte din degete imi este amortita...asta s-a intamplat acum 6 luni..am fost la un medic in romania care mi-a spus ca trb sa fac o operatie ft usoara, (neuroliza si neuro.., nerv radical superficial) iar acum sunt in uk am vizitat un doctor care mi-a spus ca necesit o operatie complexa gen microchirugie, trebuie gasite capetele de nerv legate si nu va fi sigur dc ma voi reface mai bine dupa op.
multumesc
marian
0
02-09-2009, ora 13:12
vyma
Nu este medic/terapeut
vyma
Buna ziua si multa sanatate la toata lumea! Ma numesc Sorin si am 23 de ani si asi avea si eu citeva intrebari pentru domnul Dr. Daniel Popescu In data de 19. 08. 09 am patit necazul de a mataia la antebratul sting cu un flex. Am ajuns la spitalul din Calarasi la urgenta si ma bagat direct in sala de operatie unde am stat aproximativ 2 ore mia sa spus ca am avut urmatoarele artera sectionata, nerv ulnar sectionat si tendonul de la degetul mic sectionat Sa "reparat artera si tendonul sectionat si mi sa spus ca nervul a fost cusut dar va trebui sa fac o a doua operatie spesial pentru nerv. Astazi dupa cele 14 zileau fost scoase atele si gipsul primele trei degete le pot misca cu usurinta al patrulea si al cincilea le pot misca dar mai putin. Precizez ca degetul mic si cam jumate din palma nu o simt deloc iar degetul inelar il simt dar amortit. Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
e normal ca degetul mic si jumate din palma sa fie rece (nu simt rece cald);
degetul mic daca il indoi cu cealalta mina nu opune nici un fel de rezistenta spre deosebire de celalalt
si a treia intrebare la ce spital sa fac a doua operatie si ce medic imi recomandati.
Va multumesc anticipat si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemostaza
  • Cum devin tendoanele mai rigide și mai puternice
  •