tensiune

10-03-2014
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Fiind la un centru de recuperare la busteni-am probleme cu coloana, seara a inceput sa ma doara partea stg.cu ceafa-atunci mi-am dat seama ca am tensiune-aveam 16 cu 9 dar dimineata luasem noliprel-dat de dr.internist.daca am vazut ca am tensiune, am luat captopril-am bagat sub limba si cam in max.o ora durerea trecuse si ma imteam mai bine.a doua zi dimineata m-am dus la asistente sa iau tensiunea si aveam 17 cu 10 puls 94, eram agitata...mi s-a dat o pastila ptr tensiune di una de calmare.este posibil ca din cauza presiunii atmosferice de la munte si a mancarii cu sare de acolo, sa fie cauza tensiunii, ptr. Ca nu fac mereu, iau noliprel in continuare sau e prea slab acest medicament
3 comentarii
0
11-03-2014, ora 03:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Mancarea sarata sigur influenteaza tensiunea arteriala. Dar nu inteleg, de ce mancati asa sarat? Incercati sa evitati acest lucru.
Cu stima :


dr Petre Muresan
0
11-03-2014, ora 06:00
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Acasa nu prea mananc sarat, dar fiind intr-un centru de recuperare, acolo a trebuit sa mananc ce imi dadea, ptr. Ca plateam mancaea si cazarea.noliprelul e bun ptr.tensiune iau decat o pastila dimineata
0
11-03-2014, ora 10:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Noliprelul e bun. Trebuie sa va verificati tensiunea si daca acest medicament nu o mentine suficient de bine in limite normale se mai poate adauga ceva, eventual un produs naturist ca sa nu solicitam suplimentar ficatul.
Nu uitati de problema cu sarea.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •