tensiune arteriala

17-11-2012
raul1987
Nu este medic/terapeut
raul1987
Buna ziua.ma numesc Raul si am 26 de ani a-si avea o intrebare cu tensiunea mea este buna sau nu.acum cateva zile mi-am luat tensiunea avea valori de 147/82 si astazi 152/90.vreau sa mentionez ca acuma 2 ani am fost la cardiolog si mi-am facut toate testele(Electrocardiograma, ecografie si test de efort)+analize de sange, atunci tensiunea mi-a fost de 135/80.cardiologul mi-a explicat ca am o inima perfect sanatoasa, ma simt un pic obosit in rest nu am alte probleme.vreau sa va spun ca duc o viata sedentara(sunt sofer)si in ultimul timp am fost un pic in stres.am 172 inaltime cu 76 kg.Va multumesc
3 comentarii
0
17-11-2012, ora 22:57
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
Buna ziua. TA dvs se poate incadra in categoria hipertensiunii artriale usoara sau std 1. Trebuie sa va adresati medicului de familie sau unui medic internist sau cardiolog pentru a fi instruit in ceea ce aveti de facut; in principiu trebuie sa faceti un set de analize de sange si alte investigatii si sa monitorizati TA. Pana atunci: reduceti consumul de sare si grasimi animale, daca sunteti supraponderal trebuie sa va reduceti greutatea, evitati fumatul, excesul de alcool si cafea, stressul; combateti sedentarismul Bafta!
0
07-01-2013, ora 21:25
raul1987
Nu este medic/terapeut
raul1987
buna ziua.Am revenit, am fost la doctorul de familie unde la rand am fost trimis la medicul de interne, tensiunea mea a fost de 150/80 am facut analizele de sange ekg si glanda tiroida toate au iesit perfect.am fost diagnosticat cu HTA std1, intreabarea mea aceasta HTA se mai vindeca cu un stil de viata sanatos sau toata viata am sa iau medicamente mentionez nu fumez nu beau cafea.Va multumesc
0
12-04-2013, ora 18:17
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
Buna ziua! Si eu ma confrunt cu aceasi problema. Am fost diagnosticata cu hipertensiune std.I si tahicardie sinusala. Mi s-a prescris trat; cu nebivolol actavis 5mg. dar nu l-am suportat pentru ca-mi scadea brusc tensiunea si mi l-a inlocuit cu noliprel arg. Intr-adevar ma simt bine cu el, TA este in medie 115/70 (rar se intampla sa creasca pe la 140/80). Mentionez ca iau trat. de o luna. De vreo 2 zile am inceput sa fac iar tahicardie (palpitatii, ameteli, presiune in piept). Se declanseaza brusc (simt 2-3 batai mai puternice, urmate de o scurta pauza, apoi simt ca un falfait, ameteli, presiune) si imi trece dupa aprox.10 min. Cand se declanseaza criza incerc sa-mi fac de lucru, sa nu bag prea mult in seama, ma linistesc si trece de la sine. Pana sa incep trat. Din cate stiu, antihipertensivele scad si pulsul nu numai tensiunea. Ce ar trebui sa fac? Sa schimb iar trat.?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •