Tensiune dereglata dupa fizioterapie

03-04-2012
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Buna ziua. Va scrisesem despre o cunostinta de a mea cu dureri de oase ce evoluau rapid. A facut fizioterepie cum i se recomandase, numai ca s-a simtiti tot mai rau. Acum tensiunea sa este mai mare dar si mai problematica este cea de a doua care stiu ca ar trebui sa fie 1/2 din prima (scuze domnilor doctori, dar nu ma pricep!!). De exemplu, azi avea 113/90. Tensiunea ei normala se invirte in jurul valorilor de 110-112. A mai avut 119/81, 111/69, 117/73, 120/76, etc. Problema este ca ma innebuneste pe mine cu problemele ei ca simt cum imi creste si mie tensiunea! Ce inseamna asta, ce sa faca? Medicul terapeut i-a spus doar sa-si masoare tensiunea si sa o tina sub observatie. Dar asta, nu rezolva problema. Va rog sfatuiti-ma unde sa o indrum (sa scap de ea). Multumesc.
2 comentarii
0
03-04-2012, ora 19:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- oasele nu dor niciodata, ci doar articulatiile, mai ales din cauza suprasolicitarii (obezitate, efort fizic exagerat);
- nu exista vreun aparat ne-profesionist care sa diferentieze fiabil intre tensiunea 112 si 117, precizia fiind destul de redusa.
- care a fost indicatia pentru fizioterapie???? Aplicata incorect, fizioterapia poate determina efecte destul de neplacute.
- ce varsta are persoana, ce greutate/inaltime, ce antecedente etc etc??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-04-2012, ora 20:49
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Incep cu: 58 ani, 175cm, 78 kg (poate 80), fara antecedente in acest caz.
La fizioterapie a facut 3 zile parafina dupa care, din cauza cresterii tensiunii i s-a sistat. Apoi ultrasunete, interferenta, ultrascurte, inca 4 zile dupa care a intrerupt totul. Toate facute in policlinica.
Durerile au aparut intr-adevar in urma unui efort (sau a frigului suspecteaza doamna).
Multumesc pentru ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.