Tensiune gamba -> Picior Drept

26-09-2018
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Buna ziua, numele meu este Florin am 21 de ani, am 105 kg, si 178 cm ( stiu despre greutate ca este putin cam mare pentru inaltime ) dar nu am ce sa fac, imi place sa mananc.De vreo 3 zile am inceput sa resimt o durere langa tendonul lui ahile dar pe partea laterala spre exteriorul piciorului, iar astazi a inceput sa ma doara si in sus pe gamba dar se opreste durerea undeva sub pulpa piciorului.In trecut acum 7 ani am avut o cazatura cu bicicleta unde mi-a taiat un fier de la bicicleta jumatate de pulpa.Am fost cusut, am stat in pat vreo 2 luni de zile si de atunci nu am mai avut probleme decat cu contractarea muschilor in timpul somnului ma trezeam cu o durere ce persista de la 30 de secunde la 1 minut sau 1 minut jumatate.Ce poate sa fie, adica simt o tensiune ca si cum cineva nu mi-ar da drumul la picior si eu m-as forta sa apas pe el.Cand stau pe scaun sau in pat nu doar doar daca merg sau apas pe zona respectiva.
Duc o viata destul de sedentara lucrand pe calculator deci poate fi si asta o cauza.Voi merge si la medicul de familie dar acesta este in concediu si nu pot apela momentan la dansa.Voi furniza si alte detalii daca sunt necesare.Poate imi puteti oferii dvs o explicatie.
9 comentarii
0
26-09-2018, ora 14:09
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Voiam sa scriu, ca atunci cand stau in pat sau pe scaun nu ma doare, doar daca fac miscare.Si sa zic ca incepe sa se resimta un discomfort si pe genunchi.Tin sa mai precizez si faptul ca nu ma doare in spatele piciorului pe gamba pe toata suprafata doar in anumite puncte.
0
27-09-2018, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Probabil va confruntati cu o tendinopatie calcaneeana (athaic, "achileana") provocata de cele 35 kg in exces.
Solutia este simpla si evidenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-09-2018, ora 19:40
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Am fost astazi la farmacie si mi s-a dat diclofenac unguent + magnerot.Problema domnule doctor, este urmatoarea pe mine ma doare in jurul ousorului de la picior si in anumite parti de pe gamba, nu toata gamba.Ieri m-a durut cand calcam astazi doar daca apas sau masez in acele puncte.Exista si alta posibilitate, sa fie o alta problema.Adica nu ma doare tot piciorul, toata gamba, doar anumite puncte, ca si cum as cadea pe ceva si mi-as face o vanataie.Piciorul este in regula, sa zic ca la apasare in zonele respective se simte putin umflat dar poate este doar ceva ce mi se pare.Si am vazut ca da senzatia de durere difuza si in laba piciorului sau in sus spre genunchi.

Va multumesc anticipat si pentru raspunsul secundar + cel actual!
0
27-09-2018, ora 20:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
D-voastra stiti mai bine decat mine despre ce este vorba si ce este de facut...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-09-2018, ora 20:19
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Nu am zis asta, v-am intrebat doar daca este posibil sa fie si altceva deoarece ma gandeam ca exista si alte probleme.Iar acele pastile + unguent le-am luat pentru disconfort.
Doamne fereste nu vreau sa va contrazic sau ceva, dar sunt un om care evita probleme de sanatate si sunt mai bine sa intreb sa ma documentez din timp.

O sa incerc sa scap si de kilogramele in + cat de curand.
0
01-10-2018, ora 19:40
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Totusi domnule doctor, durerea a inceput sa se resimta din partea ousorului in tot piciorului.Cu ce as putea alina pe langa slabit de care m-am si apucat? Nu ma doare tot timpul dar ma doare uneori si pe scaun ( lucrez ca programator ) si sunt fortat de munca sa stau pe scaun.Exista pastile ceva pentru alinare?

Durerea este de sub ousorul piciorului in sus pe partea laterala a piciorului drept + gamba si vad ca s-a extins si la genunchi.La ce pot sa apelez pana ce medicul meu de familie revine din concediu?
0
01-10-2018, ora 20:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema de pastile.
Ar fi impotriva logicii elementare si profund daunator sanatatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2018, ora 22:26
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Am inteles deci singura solutie este slabitul?
0
01-10-2018, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cum altfel?
Va asteptati la miracole?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: