Tensiune mare

05-12-2016
alystark1
Nu este medic/terapeut
alystark1
Acum o ora am avut tensiunea 20/10 numai puteam sa vorbesc si m-a intrebat sotul de ce nu vorbesc dupa care mi-a luat tensiunea si a constat ca e 20/10 m-a udat putin cu apa m-a ridicat in fund si mi-am revenit dupa care la 5 minute mi-a scazut la 14, 5, in cazul acesta ce masuri sa iau ? posibil sa fi facut vrun infarct sau preinfarct, ce imi recomandati ? sex feminin, varsta 46 ani
1 comentarii
1
22-01-2017, ora 19:50
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In primul rand sa va prezentati maine la medicul de familie sa va trimita la internist sau cardiolog. Acolo vi se va masura TA, se va efectua EKG si analize de sange pentru HTA si se va initia tratament pentru HTA. Daca TA va fi normala maine, se poate sa se monteze un ABPM(un tensiometru pe 24 h care masoara periodic TA ca sa se vada cum evolueaza pe 24h). Nu e probabil sa fi facut eveniment coronarian deoarece atunci nu v-ati fi revenit, ar fi fost durere, rareori infarctul acut de miocard este indolor(fara durere). Daca acum sunteti bine, nu e nevoie sa mergeti in noaptea asta nicaieri...dar mai masurati TA si daca e mare, mergeti la urgenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.