Tensiune mare; fiecare data simteam ca imi explodeaza inima de emotii

28-07-2013
bonduroncea
Nu este medic/terapeut
bonduroncea
Buna ziua,

Sunt barbat, am 24 de ani. Astazi m-am hotarat sa imi iau tensiunea de curiozitate si am efectuat operatiunea de 3 ori la intervale de aproximativ 5 minute. Mentionez ca de fiecare data simteam ca imi explodeaza inima de emotii, simteam cum imi bate si in gat si in piept si in burta..peste tot. Cum apropii tensiometrul de mana ma coplesesc emotiile rau de tot si nu pot sa ma stapanesc.

1. primul rezultat: 15 cu 7.5
2. primul rezultat: 16 cu 7.5
3. primul rezultat: 17 cu 7.5

Intrebarea mea este..tensiunea sistolica era asa mare doar de la emotii sau considerati ca am nevoie si de un control ? Tensiunea asistolica a fost tot timpul in limite normale..

Va multumesc!
3 comentarii
0
28-07-2013, ora 16:47
bonduroncea
Nu este medic/terapeut
bonduroncea
Am revenit pentru a adauga ceva. Am efectuat timp de vreo 10 minute un exercitiu de respirare pentru relaxare stand pe scaun, am eliminat toate emotiile si apoi mi-am luat de inca 3 ori la intervale de 5 minute:

1. 14.5 cu 8.5
2. 13.8 cu ~9
3. 13.5 cu ~8.7

Deci sa inteleg ca doar emotiile au fost de vina mai devreme ? Oricum sunt mult mai linistit ca au scazut valorile, dar as dori sa imi spuneti daca e cazul sa fac si un control.

Multumesc!
0
28-07-2013, ora 17:15
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
emotiile sunt de vina eu de fiecare data cand merg undeva la medic de ex de la emotii am tensiune si 16 si am fost la cardiolog si a verificat daca teniunea e de la emotii sau e de la vreo problema.de cand ma stiu am tensiune mare de la emotii si in mod normal cand mi-o masor sg o am buna, 12 cu 8.dar atentie, eu am devenit dependenta de tensiometru si din cauza lui sufar mult acum, stari de anxietate si panik.asa ca cel mai bn sa nu te mai gandesti la tensiune, daca te simti bine, nu ai nici un motiv sa te ingrijorezi.
0
29-07-2013, ora 17:19
bonduroncea
Nu este medic/terapeut
bonduroncea
Buna. Merci de raspuns. Da, nu m-am simtit deloc rau, deci sigur e de la emotii. Sincer, si eu am avut anxietate si atacuri de panica in trecut cand tot asa ma speriam cand imi batea inima mai tare, iar atunci era ba de la sedentarism, ba de la emotii si ma speriam ca fraieru degeaba :-) Acum ca am trecut si de partea asta cu tensiunea si m-am lamurit ca o am buna si e doar de la emotii, imi e greu a crede ca voi mai avea anxietate sau atacuri de panica..apropo, dupa ce te-ai lamurit ca stai ok cu tensiunea nu ti-a disparut anxietatea ? De ce sa iti mai fie frica acum ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.