tensiune mare si palpitatii

30-10-2012
m.floryn
Nu este medic/terapeut
m.floryn
Buna ziua! Am 29 de ani. Acum o luna mi-am facut analizele si mi-a iesit:
- VSH = 35; Acid uric = 2.3; Trigliceridele = 174, 2; Magneziu 2.84, restul fiind normale. Am mers la un medic de interne pt un EKG a iesit ok, dar mi-a fost gasita tensiunea de 160 cu 100, pt asta mi-a recomandat tratament cu Hartil de 2.5. Saptamanl mi-am luat tensiunea... e tot mare, si mi-au aparut dureri de cap, stare de greata, durere in zona rinichilor care se intinde si in picioare, stare de slabiciune si palpitatii ale inimii. Care ar putea fi cauza acestor simptome si ce ar trebui sa fac mai departe?
Va multumesc.
3 comentarii
0
30-10-2012, ora 21:00
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Buna seara.
La varsta dumneavoastra hipertensiunea arteriala este cel mai probabil secundara.Adica trebuie cautata o cauza
Pentru inceput insa problemele dumneavoastra: cefalee, greata sunt incadrate impreuna cu tensiunea ridicata in semne si simptome specifice pentru encefalopatia hipertensiva.Obligator va recomand sa solicitati urgent un consult cardiologic la o camera de garda.Recomandarile nu vi le pot face aici, pentru ca sunt necesare explorari suplimentare.Durerile renale care merg pe membrele inferioare bilateral pot fi ingrijoratoare, necesitand explorari suplimentare, analize de sange si ecografie abdominala.
Cauzele de HT secundara la varsta dumneavoastra ar tb cautate in sfera endocrina: hipertiroidia/hipotiroidia, feocromocitomul, sd Cushing, boala Crohn- pentru acestea fiind necesre analize specifice(hormoni tiroidieni, aldosteron plasmatic, renina plasmatica, cortisol liber urinar, norepinefrine plasmatice libere) si ulterior completate cu examene in functie de rezultatul lor; in sfera renala: de cauza parenchimatoasa: rinichi polichistic sau pielonefrite, glomerulonefrite(relevate prin examen ecografic, teste biochimice: creatinina, ionograma, examen sumar de urina, Hemograma) sau renoparenchimatoasa-stenoze de artere renale:prin examen Doppler arterial de artere renale-.Coarctatia de aorta este o alta posibila cauza de HT secundara la tineri, pentru asta fiind necesar sa determinati tensiunea arteriala la cele 2 brate, comparativ netrebuind sa fie cu peste 20 mmHg mai mare la vreunul fata de celalalt, si la membrele inferioare, unde TA ar tb sa fie mai mare la la MS, in caz contrar coarctatia fiind probabila, trebuind confirmata prin ecografie cardiaca.
Rezumand, urgent ar tb mers la CG pentru investigare ecografica abdominala si cardiaca, ECG, pentru controlul valorilor TA, pentru excluderea unor cauze grave pentru cefalee si greata-altele decat encefalopatia HT-.Ulterior pe rand ar tb incepute investigatiile pentru HT secundara.
Mare atentie! Unele medicamente, printre care si contraceptivele orale pot determina HT! Simpla renuntare la ele poate regla valorile TA.
In speranta ca v-am fost de ajutor, va doresc multa sanatate
0
04-06-2013, ora 13:49
Costea Elena
Nu este medic/terapeut
Costea Elena
Buna ziua, am o problema cu tatal meu de 50 de ani.Ieri s-a enervat mai tare si i s-a ridicat tensiunea si a inceput sa i se zbata ceva in zona inimii, la cap, rinichii.A luat enap si furosemid plus apa cu zahar pentru tensiune, i-a scazut in cateva ore tensiunea pana la 12 cu 4 numai dar tot i se mai zbate din cand in cand, destul de des, la cap, in zona inimii, la rinichi. Ca simptome a mai avut ieri si peste noapte frisoane si simtea ca ii este cald. Nu reusesc sa il conving sa mergem la doctor si sunt foarte nelinistita din cauza asta, imi e foarte frica sa nu fie ceva grav, va rog din suflet sa imi spuneti ce ar putea fi si ce am putea face, sau daca este grav de mers neaparat la doctor. Astept un raspuns cat mai repede de la dumneavoastra.
0
24-11-2013, ora 18:14
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
De cateva zile am dureri de cap dimineata, iau enap si cateodata imi trece, dar parca ma sufoc nu mai am aer, nu pot sa respir bine. Parca ma sufoc si noaptea respir repede. si saliva este sarata si lipicioasa Ma.tem ca ma sufoc, obosesc repede fara sa fac efort.Mentionez ca am facut in ianuarie

toate analizele eKGsi totul e Ok.tsh=0, 8, colesterol=198, Tensiune 13cu.8. Va rog spuneti-mi ce. sa
fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Palpitațiile
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • De ce apar palpitatiile?
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  •