tensiune marita

14-10-2017
Aura133
Nu este medic/terapeut
Aura133
Buna ziua! V-as ruga daca imi puteti da un raspuns. Am spondiliza cervicala si am facut 12 sedinte de fizioterapie care au inclus ultrasunet, tens, magnetodiaflux. De obicei tensiunea mea arteriala era 10. Acum, dupa terminarea tratamentului este marita. Este posibil ca dupa fizioterapie sa creasca? Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
14-10-2017, ora 19:39
Dr. Marinescu Mihai
Cardiologie, Galati
Dr. Marinescu Mihai
Buna seara. Tensiunea arteriala poate creste in timpul fizioterapiei sau dupa dar daca nu depaseste 140/90 mmHg nu este nicioproblema. Oricum tensiunea arteriala nu este o constanta si prezinta o mare variabilitate in timp.
0
14-10-2017, ora 21:17
Aura133
Nu este medic/terapeut
Aura133
Va multumesc frumos! Nu am avut peste 14/9 dar m-am panicat un pic pentru ca de la 10/6 cat aveam de obicei la 13/9 mi s-a parut o diferenta. Inca o data multumiri. Seara frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •