tensiune oscilatorie

14-02-2010
aprilis
Nu este medic/terapeut
aprilis
Buna ziua
Ce sfat ati putea sa-mi dati in urmatoarea problema:
acum trei saptamani am avut tensiunea 150 cu 105, (mi-am luat tensiunea apoi cateva zile la rand si tot in jurul acestor valori se afla) mentionez ca am 35 de ani, dar numai dintr-o intamplare mi-am luat tensiunea deoarece nu am avut nici un simtom, ma simteam bine si eram plina de energie.
Acum urmez un tratament de slabire si ma simt epuizata mi-am luat tensiunea deoarece eram ca o planta si am avut surpriza ca dimineata la ora 9 cand sunt mai rau sa am tensiunea 80 cu 60. Ce ma sfatuiti sa opresc acest tratament?Mentionez ca dupa amiaza si spre seara ajung la valori normale de 120 cu 80.
4 comentarii
0
14-02-2010, ora 15:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tratamentul pentru slabire l-ai inceput recent, dupa ce ai gasit acele valori tensionale mari ? Cu ce este acest tratament ? Cate kg ai , ce varsta si ce inaltime ?
0
14-02-2010, ora 16:32
aprilis
Nu este medic/terapeut
aprilis
Da, tensiunea a scazut pe perioada tratamentului de slabire.Am 35 ani. inaltime 1, 64 si acum 70 kg aveam 73 kg (am 10 zile de cura)
In perioada cand am avut tensiunea mare mi-am facut niste analize la recomandarea medicului internist si au iesit cu valori normale doar LDL fiind 134.2mg/dl interval de referinta 0-130.
0
14-02-2010, ora 17:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Atunci mergi cu cura de slabire ininte - inca 10 kg sa mai dai jos si e deajuns - si monitorizeaza saptamanal TA.
0
02-03-2010, ora 17:40
bulatsergiu.flp
Nu este medic/terapeut
bulatsergiu.flp
ce cura de slabire si ce efecte are?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tensiunea oscilantă - ghidul pacientului hipertensiv
  • Tensiunea arterială osciantă ar putea fi o cauză ascunsă a demenței
  • Variabilitatea tensiunii arteriale ca predictor pentru riscul de Alzheimer
  •