Tensiune, puls

26-01-2014
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Buna ziua..ma numesc Bogdan si am 19 ani.In urma cu o luna am fost la un control de rutina la medicul de familie si a descoperit ca aveam tensiunea cam mare 16 cu 8 si pulsul 100..m-a chema t dupa 1 sapt av eam 15 cu 9.Mi-a spus ca la varsta mea nu ar trebui sa fie nimic serios..mi-a prescris pe 5 zile Concord urmand sa revin la control..zis si facut cand am revenit aveam 135 cu 65 si 76 de batai.Mi-a mai prescris pe 10 zile urmand sa merg in data de 2 februarie.Problema este urmatoarea..uneori noaptea cand stau pe o parte cu urechea lipita pot auzi incet pulsul..este din cauza tensiunii? De asemenea care sunt sansele sa o reglez ' pe bune ' pana in mai cand am o vizita medicala unde teoretic trebuie sa fiu fara nici o problema.

Va multumesc!
3 comentarii
0
27-01-2014, ora 03:13
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tensiunea arteriala crescuta.La varsta dumneavoastra nu ar trebui sa aveti cresteri ale tensiunii arteriale. Acest lucru trebuie investigat. Recomandarea mea este sa cereti o trimitere la cardiolog si sa faceti o evaluare completa. Mai ales ca vreti ca in mai sa fiti cu problema dumneavoastra rezolvata. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
27-01-2014, ora 13:20
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Si nu poate fi de la stilul de viata..ca am omis detalii importnate precum ca pana cum un an eram supraponderal..pana nu de mult foloseam sare la orice..exces e putin spus pentru cata sare consumam si sa nu mai vorbesc de cofeina: cafeaua si cola-u zilnic..miscare destul de putina, nopti nedormite
Pot toti acesti factori sa fie cauza?

Stima
0
28-01-2014, ora 04:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Toti factorii pe care i-ati enumerat, nu numai ca pot fi cauza, dar chiar va pot pune viata in pericol. Daca vreti sa va fie bine trebuie sa va corectati stilul de viata si alimentatia. Cu stima :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •