Tensiune ridicata, stare de anxietate datorata cofeinei.

19-06-2011
Paul_89
Nu este medic/terapeut
Paul_89
Bunaziua,
Am o problema, cand beau cafea sau cola (foarte rar) simt cum ma amorteste in piept si fata, imi tremura mainile, si ma tine ore bune starea.Cateodata incerc sa ma relaxez, sa imi controlez respiratia, sau ies la aer curat, starea pare sa treaca, dar nu dureaza mult si revine.Tin sa precizez ca am observat starea doar cand consum cofeina (chiar si o cana foarte mica).Acum 3-4 ani mi-am facut EKG si a iesit perfect, iar acum tensiunea a urcat la 14 cu 9 sau chiar cu 10 uneori.Medicul de familie a zis ca nu imi poate prescrie pastile pt inima daca tensiunea nu depaseste 16.As dori un sfat, un raspun cu ce ar trebui sa fac.De asemenea poate are legatura cu frica mea de a merge seara pe strada (datorita unei copilarii intr-o zona periculoasa).Va multumesc!
1 comentarii
0
19-06-2011, ora 15:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intrerupe consumul de cafea si de orice contine cofeina.si nu vei mai avea probleme.Pe de alta parte e de indicat ca periodic sa-ti controlezi TA..daca minimele se mentin peste 9 mmHg, chiar daca tii regim alimentar scazut in grasimi si sare, va fi nevoie de tratament sau ar trebui sa te vada si un cardiolog...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici