tensiunea in sarcina

16-02-2007
carmen 37
Nu este medic/terapeut
carmen 37
sunt insarcinata in 32 sapt, si inca de la inceput m-am confruntat cu tensiune.Primele 3 luni am avut intre 140/90-160/100, mai apoi s-a stabilizat la 130/80 iar acum a inceput din nou sa ajunga la valori cuprinse intre140/90-150/100.Mentionez ca nu am luat nici un fel de medicatie pt ca mi s-a spus ca este creata de stari emotionale.Acum mergind la med de fam mi s-a prescris nifedipin 20mg, 1 pastila /zi dar am avut reactii adverse constind in cefalee, bufeuri de caldura frisoane, asa ca am intrerupt dupa numai 2 pastile.ginecologul nu mi-a recomandat nici un fel de medicatie precizind faptul de a-mi controla frecvent tensiunea si aplelind doar cind aceasta depaseste 150/100.ce spuneti daca as incerca cu DOPEGYT?Am inteles ca este indicat gravidelor cu HTA?
1 comentarii
0
27-04-2007, ora 00:00
anda16
Nu este medic/terapeut
anda16
Dopegytul este cel mai utilizat medicament in clinicile de ginecologie la gravidele cu HTA. Eu cred ca nu ar trebuii sa-ti lipsesca din geanta, dozele si frecventa de administrare trebuie sa tii le prescrie un medic. Controlul HTA la gravide este foarte important. Urmareste-ti tensiunea si la orice valoare peste 150/100 mergi la orice camera de garda de obstetrica si cu siguranta vei fi internata pentru urmarire si investigatii. TA are efecte nefaste asupra bebelusului cat si asupra mamei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •