tensiunea mica in sarcina

23-05-2009
adyy_vec
Nu este medic/terapeut
adyy_vec
buna ziua problema mea este ca am tensiunea 9, 5 cu 6 si sunt insarcinata in 5 saptamani in timpul zilei am momente cand am ameteli si nu ma simt bine deloc intrebarea mea este daca simptomele le am din cauza tensiunii si daca ar trebui sa cer sfatul cuiva va multumesc anticipat multa sanatate la toata lumea tin sa va spun ca tensiunea asta o am tot timpul pentru ca o iau zilnic dar inca nu am fost la medic
3 comentarii
0
23-05-2009, ora 14:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!

Da, ametelile si multe alte astfel de simptome apar din cauza hipotensiunii. Va recomand sa mergeti la un medic internist sau la medicul care va supravegheaza pe tot parcursul sarcinii si sa-i explicati tot tabloul de simptome (simptomatologia), dansul fiind capabil sa va dea o medicatie corespuzatoare sau sa va sfatuiasca ce sa faceti (va trebui sa adoptati doar anumite pozitii, sa nu va ridicati rapid din pat etc.).

Numai Bine si multa sanatate!
0
23-05-2009, ora 18:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Volumul sanguin total creste in sarcina incepand cu saptamana a 6-a, atinge un maxim in sapt 32 si ramane constant pana la nastere.Prin cresterea debitului cardiac si scaderea rezistentei vasculare periferice e posibil sa mai creasca putin tensiunea arteriala, mai ales daca te alimentezi mai bine si iei si suplimente vitaminice si minerale specifice sarcinii.Sindromul hipotensiv se va accentua in ultimile saptamani de sarcina cand, datorita volumului si greutatii uterului gravid acesta va compresa pe vena cava inferioara si intoarcerea venoasa va fi mult scazuta.Deci stai linistita, sa mergi periodic la control si sa te odihnesti.Nu fuma si nu consuma alcool si cafea.Numai bine!
0
23-05-2009, ora 21:25
adyy_vec
Nu este medic/terapeut
adyy_vec
va multumesc tare mult sanatate si numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea mică / scăzută (hipotensiunea) - cauze, manifestări, riscuri, tratament, sfaturi utile
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •