Tensiunea si efortul

24-02-2013
mihaildorian
Nu este medic/terapeut
mihaildorian
Buna ziua,
Pentru inceput trebuie sa va spun ca am 54 de ani, 1, 78 si 75KG, nu mai fumez de 2 ani, fara alcool de vreo 6 luni, cafea deloc. In general tensiunea mea este in jur de 9-10 rareori 11 cu 6-7, 5, pulsul intre 60-80 in repaus. Intrebarea mea este de ce dupa un efort fizic, moderat tensiunea ramane aceeasi(9-10) si doar pulsul creste cam la 100-110/min. In tinerete am facut sport de performanta si stiu ca la efort creste si tensiunea nu numai pulsul. V-as ramane indatorat daca m-ati lamuri si pe mine ce se intampla ca sa ma pot orienta spre ce specialitate sa ma indrept.

Multumesc si sanatate.
3 comentarii
0
24-02-2013, ora 18:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebare:
CE te supara de vrei sa mergi la o "specialitate"?!/
precizarile tale sunt ok
poate detaliezi pt a-ti putea raspunde un medic,
sanatate,
0
24-02-2013, ora 23:15
mihaildorian
Nu este medic/terapeut
mihaildorian
Cred ca m-am exprimat gresit, evident ca nu spre o "specialitate" culinara vroiam sa ma indrept ci spre o specializare medicala(cardiolog, psihiatru, endocrinolog). Eu zic ca intrebarea era destul de clara: de ce dupa un efort moderat(mars fortat pe distanta de 1 Km) tensiunea ramane neschimbata(90-95/60-75) in timp ce pulsul creste de la 70-80 la 100-110 bpm ? E normal sa creasca doar pulsul? Cam asta era intrebarea.
Multumesc pentru interesul manifestat si sanatate.
0
25-02-2013, ora 20:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
p.s.
DA...SI eu, la specializare medicala-ma refeream.

DE CE? te deranjeaza ASTA!?
NU te simti bine?
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •