Tentaculele depresiei...

27-09-2014
roli_s
Nu este medic/terapeut
roli_s
Buna ziua. Ma aflu intr-o situatie disperata datorita depresiei si atacurilor de panica cu, care ma confrunt si as dori a gasi o cale de a infrunta si invinge aceasta boala, pe care numai cine a intrat in tentaculele ei stie cat de chinuitoare este... Din 2006 sau chiar mai devreme, in perioada cand casnicia mea a luat-o razna, am simtit ca ceva se intampla cu mine, aveam stari ciudate, de neliniste, de ameteala, anxietate, nesiguranta, teama, vulnerabilitate, lipsa de concentrare, scadere a memoriei, brusc intr-o zi creierul mi-a amortit, urechile mi s-au infundat, iar gura mi-a amortit usor, toate in fiecare zi. Am fost pe la spitale in domeniu, unde am facut analize si RMN, rezultatul fiind acelasi, de bolnav sanatos, inchipuit.
Medicamentatiile de la psihiatrie, neurologie, bioenergeticieni( alprazolam, xanax, cipralex, cerebrolsin, remotiv, Ca+ Mg, B-urile, naturiste, plus cu, curenti electrici, etc) nu m-au ajutat deloc, iar eu ma simt blocat, legat parca la cap, iar viata e un chin, zi de zi, de atatia ani...Mimez ca e bine, ascund aceste frustrari, stari chinuitoare, pentru ca nu oricine intelege, ascunzand crucea pe care o duc zilnic.
Chiar nu mai stiu la ce usa sa mai bat, unde as putea regasi Lumina pierduta, pentru a putea redeveni un zambaret, ca odata. Poate stie cineva, multumesc...
10 comentarii
1
27-09-2014, ora 14:21
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua.

Din pacate depresia poate dura ani de zile, sau chiar toata viata.

Este important sa combinati medicatia recomandata de psihiatru cu psihoterapie. Medicatia ajuta la nivel chimic, iar psihoterapia ajuta la nivel emotional, comportamental si a stilului de viata. Pana nu reusiti sa schimbati modalitatea de abordare a problemelor, a felului in care ganditi si nu va acordati propriile simtiri, orice tratament cu medicamente va ajuta doar pentru scurt timp. De asemenea, nu va asteptati la rezultate rapide in psihoterapie. Dupa cum spunea un fost client de-al meu 'mi-a luat cativa ani buni sa ajung asa, doar nu ma voi schimba total in doar cateva luni'. Fiecare persoana are propriiul ritm, asa ca va recomand sa aveti rabdare si sa nu abandonati psihoterapia.
0
27-09-2014, ora 16:10
roli_s
Nu este medic/terapeut
roli_s
Multumesc Doamna Doctor pentru timpul acordat, pot spune ca eu nu mai iau cam de multi ani pastile, decat naturiste, pentru ca nu aveau efect decat de ameteala, starile de rau, de panica, continuand. Cipralexul mi-a mai atenuat aceste stari de panica si precum spuneati trebuia impletita medicamentatia cu psihoterapia, eu facandu-le pe rand. S-a umblat la efect, cauza ramanand... Multumesc frumos.
0
27-09-2014, ora 16:23
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Atunci va recomand o psihoterapie care sa vizeze si cauzele si efectele in aceeasi masura.
0
27-09-2014, ora 16:34
roli_s
Nu este medic/terapeut
roli_s
Am sa sa va ascult sfatul cand revin in tara anul asta. Stiti cum e, noi pacientii speram in minuni, sa ni se ia cu mana..., sa ne trezim ca dintr-un vis urat, respirand usurati.
0
27-09-2014, ora 16:41
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Intr-un fel asa se si intampla dupa un timp, uitandu-te inapoi. Dupa ce treceti de perioada grea veti uita de munca depusa, care acum e dificila si anevoioasa.
Va doresc o dupa-amiaza frumoasa si cand reveniti in tara incercati negresit sa incepeti o psihoterapie de profunzime.
0
27-09-2014, ora 20:44
roli_s
Nu este medic/terapeut
roli_s
Daa, asa se intampla cand poti reusi a te desprinde de acest rau chinuitor si poti zambi cu intelepciune privind in trecut pentru o clipa, apoi numai inainte inchizand...usa trecutului... Daca nu va rapesc din timp putem vorbi despre aceste probleme.. O noapte pictata cu stele..
0
29-09-2014, ora 03:31
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, simptomele pe care le descrieţi pot face parte din tabloul clinic al tulburărilor somatoforme, caz în care anxietatea şi depresia devin comorbidităţi. Vă pot ajuta cu o intervenţie psihosomatică bazată pe terapia cognitiv-comportamentală. Şedinţele se pot desfăşura şi online. Pentru mai multe detalii despre metoda de colaborare vă propun să discutăm în privat.

Curaj,
C.A.N.
0
29-09-2014, ora 20:08
roli_s
Nu este medic/terapeut
roli_s
Multumesc Domnule Doctor...
0
30-09-2014, ora 15:45
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Roli_s, cei care ti-au raspuns sunt domni/doamne psihologi, nu doctori.
Poti urma sfaturile lor, pt ca sunt bune.
Daca medicatia nu prea te ajuta, te poti intoarce la medicul psihiatru care ti-a prescris-o sa o schimbe cu altceva.
Este posibil ca unele medicamente sa nu functioneze bine, si sa iti mearga cu altele.
Si cum ai spus si tu, cele naturiste nu prea ajuta, numai ca adjuviante la medicatia psihotropa.
Trebuie insistat.


Sanatate!
0
30-09-2014, ora 20:32
roli_s
Nu este medic/terapeut
roli_s
Multumesc Katty... O seara calda..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •