Terapie, Refacere si recupere, Relaxare

19-11-2011
T-one
Nu este medic/terapeut
T-one
Exista o terapie buna, pe care ati urmat-o?
Aveti metode bune de recuperare dupa o boala psihica??
Cum va intretineti creierului sanatos?
Ce metode de relaxare folosit pentru o buna dispozitie?

Astept raspunsurile voastre





Cuvânteaza sau actioneaza cu o minte pura, iar fericirea
te va urma, asemeni umbrei tale, de neclintit..G.B.
8 comentarii
0
20-11-2011, ora 16:27
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Pana sa apara depresia cand nu mai vrei nimic, remediul a fost viata buna, stres eliminat, placeri cat mai multe, fara lipsuri si frustrari, mediu social bun, acceptare, punere in valoare, iubire, afectiune, odihna, mancare buna si sanatoase, miscare.
Adica de fapt eliminarea cauzelor ce au pricinuit boala de dinainte.
Dar daca nu se intervine la timp cu cele de mai sus, apare Depresia si e grav ca in acel moment nu mai beneficiezi de alea ca nu prea le mai doresti si ti-e rau continuu, dar daca apuci sa iesi din ea si sa beneficiezi, ai scapat, daca nu, de la Depresie se poate ajunge la TAB sau mai rau schizofrenie.
Asta valabil cand realitatea confirma temerile pacientului, daca.exista o perceptie eronata a realitatii si de fapt pacientul crede doar ca nu se poate simti bine dar de fapt are ocazia, atunci sunt binevenite sedinte de psihoterapie care sa-l faca sa realizeze ca percepe fals, de fapt in aceste cazuri psihoterapie are succes si la Depresie dar si la Anxietate.
Insa cand auzi ca insusi psihologul iti spune 'mda, cum vezi tu treaba din pacate e real 100 %', trebuie neaparat facute mutari in mediul inconjurator.
De ex daca nu ai cancer si iti e teama ca ai, psihologul te face sa pricepi ca temerea ta e nefondata, odata ce-ti dai seama, ai scapat.
Dar daca chiar ai..si nu te suporti asa si stii ca mori in 2 ani si mori de teama, e nenorocire, este doar un exemplu asta.
Interesant este ca 70-80 % din pacienti se incadreaza in a doua categorie si cu psihoterapie isi revin.
Eu din pacate am facut parte din prima categorie unde realitatea era asa cum o vedeam eu, nu doar ca faptele o aratau insa si ceilalti confirmau toti ca este asa si dupa crezul lor dar si dupa fapte, ma lua raul cel mare cand vedeam aste, eu speram sa nu fie asa, sa fie o perceptie doar prin filtrul Depresiei si Anxietatii.
0
27-11-2011, ora 12:18
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@T-One
Am asteptat sa vad ce scriu oamenii, atit de multi suferinzi pe forum si-n afara lui, dar la capitolul terapii doar medicatia este regina.
Expun propria metoda de recuperare in cazul lui fiumiu, care nu are nimic iesit din comun si deja am scris despre astea, dar voi sintetiza aici, ideea topicului fiind excelenta.
Reiau expunerea pe scurt:fiul meu a fost diagnosticat cu TSA, a avut 2 episoade psihotice, primul l-a trecut usor fara medicatie, al doilea a durat 2 luni, l-am pus pe, , boabe, , si s-au suprapus toate relele posbile.Ceea ce-ati expus dvs.ca ati facut in episodul psihotic este pe aproape fata de ce a facut fiumiu si in plus s-a adaugat marele necaz provenit de la medicatie(akatisie, sindrom extrapiramidal, sindrom neuroleptic malign, ingrasare, cadere par..)

1)-Am discutat cu familia si cei apropriati sa aiba un comportament tolerant fata de el indiferent cum se comporta, acesta putind fi unul violent, ofensiv sau chiar bizar

2)Am empatizat profund cu el si chiar am coborit in anumite stari sa le pot intelege si sa pot simti cum percepe el lumea inconjuratoare

3)Am acceptat ca nimic nu mai poate fi exact la fel si ca proiectele vietii lui au cazut, ca se afla pe un alt nivel de realitate si ca o sa aud lucruri pe care nu mi le-as fi putut imagina, dar ca va trebui sa rezonez cu absolut tot

4)Am inceput sa-i ofer Reiki si masaj zilnic, sa-i schimb mereu ceva in bine in camera sa vad daca remarca, isi pierduse memoria si alegeam pt fiecare zi o tema usoara sa vad daca retine ceva.Am inceput cu suplimente Omega3 curatat de metale grele, cind nu am fost atenta la provenienta am intervenit cu antioxidant+sucul de Noni pe carel-am administrat 3 luni.Apoi am inceput sa aduag suplimente naturiste pt memorie Gingko Biloba+Mg, sau Neuroprotector, toate B-urile in forma hidrosolubila, Lecitina 1200 mg la inceput 2/zi, apoi doar una.La 3 luni schimbam suplimentele, am trecut prin Ganoderma Lucidum, Ltheanina, Spirulina, Alga Fucus, Alga Kelp si in final am apelat la -
CHELATINARE(eliminare metale grele, depuneri Ca...etc)
OXIGENARE moleculara(8-10 picaturi de 2 ori/zi)asta a fost pt el ca, , ridicarea cetii de pe creier, ,.
Am folosit multe ceaiuri sau tincturi de plante: ISOP sub forma de macerat, tinctura de Griffonia+Melisa+Valeriana+5HTP (in perioadele depresive)...si pe linga toate acestea aport zilnic de sucuri naturale din legume+fructe preparate de mine in casa.
Recuperarea am accentuat-o cu atragerea in activitati sportive, usoare pt inceput, plimbari in natura, inot, vislit, ciclism, in final iesit in societate la dans cu prietenii.
Relaxarea am obtinut-o prin prin masaj, Reiki -in final a inceput sa mediteze, sa-si doreasca sa mearga in excursii pe munte si-n locuri nevizitate si sa faca lucruri in viata lui pe care in ultimul an nici nu a putut sa le viseze.

5)Am ELIMINAT pt todeauna gindul ca o problema pe nume SCHIZOFRENIE nu poate fi inlaturata sau cel putin ameliorata
0
27-11-2011, ora 16:02
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ai oferit muuulta intelegere si dragoste, iar asta face cat tot ce ai scris mai sus :).
0
27-11-2011, ora 16:40
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
De acord ca fluidul iubirii neconditionate poate vindeca rani adinci, repara traume vechi, dar in psihoze, manii, persoanele respective intra in conflict de orice fel exact cu cei dragi adineauri si la nivel de comunicare verbala nu mai pot percepe lucrurile asa cum le emitem noi cei din jur.
Am omis contributia homeopatiei, desigur am redus aproape total suplimentele, le voi folosi doar la nevoie daca va fi cazul.
0
28-11-2011, ora 18:27
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Inseamna ca a iesit din criza si imediat ai intervenit cu afectiune, iar asta nu mai da voie la o alta criza. Perfect adevarat ca in crize nu percepe cum trebuie comportamentul nostru, de fapt am spus si eu undeva asta cand am spus ca e necesar tratament macar ca sa iasa din criza.
0
29-11-2011, ora 13:36
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Se poate iesi din orice criza fara nici-un medicament de nici-un fel, variantele difera desigur.Primul topic pe care l-am accesat era deschis de un flacau care a vorbit doar de homeopatie si rugaciuni, asa a depasit el acele stari.Despre homeopatie stiam putin, dar plecind de la gindul ca orice e mai bun ca medicatia psihiatrica am incercat cu Anacardium Orientale in psihoza si a fost leacul eficace.Situatia de atunci m-a impins sa hotarasc singura cum sa procedez si ce sa-i adminstrez, iar acum dupa 11 luni pot spune ca am invatat sa-mi prepar singura dilutiile homeopate si remediile florale Bach(a contribuit mult o persoana ce a activat cindva pe acest forum si care are vaste cunostinte in homeopatie, un mare respect pt viata si daca-i ceri ajutorul nu te intreaba de ce religie esti, nici cum te cheama, te ajuta si gata, fara sa astepte sa-i spui un simplu, , multumesc, , ).La inceput am avut aceeasi teama pe care-o remarc la toata lumea, , doar medical se poate rezolva problema, , gindeam eu la sfatul si informatia medicului care a reusit, ce-i drept, sa-mi sugereze ca daca fiul meu nu ia aceea medicatie, creierul se va deprecia exact ca al celor bolnavi de Alzheimer.Culmea a fost sa gasesc exact atunci o informatie asemanatoare si chiar o poza in care se arata cit este de diferit un creier schizofrenic de unul normal.Vazind insa ca in planul real ceea ce facea medicatia nu semana deloc cu, , echilibrarea neurotransmitatorilor, , am decis asa in modul asta nestintific sa gasesc o rezolvare si am reusit.Important este rezultatul nu metoda adoptata, iar rezultatul sa fie obtinut fara sa inlocuiesti un rau cu unul si mai mare.
0
30-04-2012, ora 03:06
T-one
Nu este medic/terapeut
T-one
buna ziua

De curand am descoperit pe youtube, aceste filme de scurt metraj, sunt in numar de 23 si se refera la tulburarea afectiva bipolara, precum si la vindecarea ei intr-un mod alternativ, un mod alternativ care nu este departe de adevar ( din puctul meu reprezinta o solutie buna). V-as ruga sa vizionati toate cele 23 de video-uri si apoi sa va dati cu parerea despre ele.. In multe din ele va veti regasi, si veti gasi exact starile prin care treceti in fazele de psihoza depresiva sau maniacala

Canalul utilizatorului hopeforbipolars
http://www.youtube.com/user/hopeforbipolars?feature=watch

Ps: Pentru sfaturi, ajutor, indrumare legat de TAB, ma gasiti pe privat. Numa bine!!
0
30-04-2012, ora 03:31
T-one
Nu este medic/terapeut
T-one
Pentru subtitrare Video youtube, apasati CC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul