teratom de trompa lui Eustachio

10-02-2012
PR3OTTEASA
Nu este medic/terapeut
PR3OTTEASA
Buna ziua.Acum 7 luni am nascut o fetita, iar la externare mi-a recomandat control ORL la 3 luni deoarece nu ii iesise bine audiograma la urechea dreapta.La 3 luni am fost cu ea la control si au zis ca are un lichid in ureche, mi-au recomandat tratament pe baza de antibiotice.Dupa ce am terminat tratamentu am mers iar la control si a zis ca tratamentu nu si-a facut efect, dupa alte tratamente am ajuns si am facut si punctie..Am facut 2 punctii (asta in luna noiembrie 2011) dupa care a facut tratament iar cu antibiotice si niste picaturi nazale.In luna ianuarie 2012 mai exact pe 12 dupa discutii lungi cu Dr-ul am decis sa-i punem un tub de drenaj transtimpanic drept.Dupa 2-3 saptamani de control unde nu au vazut nicio imbunatatire mi-au recomandat sa fac un C.T. Am facut si aceasta investigatie, iar rezultatul este urmatorul: formatiune solida, cu densitate grasoasa, localizata pe topografia trompei lui Eustachio, pe partea dreapta cu diametrul de 13x17x18(diametru antero-posterior x transfersal x cranio-caudal), bine delimitata cu perete propiu si cu o calcificare pe peretele mediala, cu diametru de 5mm, formatiunea proemina in rinofaringe.Tot ei au spus ca e un caz extrem de rar.As vrea sa stiu daca au mai fost cazuri in Romania, daca exista tratamente sau doar operatii, de unde as putea afla si eu mai multe despre aceasta formatiune.Ii afecteaza auzul fetei, cu ce ii dauneaza, mentionez ca ea are doar 7 luni si nu prea as vrea sa o operez asa de mica. Ce riscuri sunt?
Daca mai doriti alte informatii astept intrebarile pe mail.
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.