Terbisil-onicomicoza

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna!

recent am fost la dermatologie pt prescrierea unui tratament pt ungiile de la picioare, in urma analizei micologice rezultand ca am tinea unguium. Mi-a fost prescris de catre un dermatolog un tratament de 3 luni cu Nizoral, o pastila pe zi/3 luni, plus un unguent local. Dermatologul de la centrul medical, care mi-a scris reteta compensata insa mi-a spus ca Nizoralul e depasit si mi-a prescris Terbisil, tot o pastila pe zi timp de 3 luni, plus un tratament local cu solutie Sabouraud si unguent (acid benzoic, vaselina si glicerina).

Acum intrebarea mea este... care dintre cele doua medicamente poate fi considerat MAI hepatotoxic si gandindu-va la raportul risc/beneficiu, sa ma sfatuiti daca merita sa urmez tratament pt aceasta onicomicoza sau e mai bine sa ma impac cu ea pur si simplu ? pentru ca n-as vrea sa-mi fac praf ficatul de la 32 de ani. Momentan probele mele hepatice se prezinta bine, mi-am efectuat analizele ca sa vad care este starea mea actuala dpdv hepatic.

multumiri in avans pt raspunsurile dvs
Lia
5 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
<b>Raspunsul D-nei Profesor Dr. Anca Zbranca, medic primar dermato-venerologie</b>
Cu siguranta TERBINAFINA (terbisilul sau lamisilul ) este mult mai eficienta si mai putin toxica decit Ketoconazolul(Nizoral sau Ketoconazol).Doza este de un cp.pe zi, timp de trei luni.
Tratamentul local in acest caz nu mai foloseste la nimic, terbinafina ajungind prin singe in toate zonele invadate de ciupercuta.
Trebuie sa tratati onocomicoza deoarece fungii inafara de faptul ca dau leziuni inestetice..sunt micro organisme care incetul cu incetul pot imbolnavi toate unghiile si pielea.
Nu va faceti"praf ficatul", acestea sunt idei preconcepute datorate medicilor care nu sunt "la zi" cu informarea medicala.
0
22-05-2008, ora 00:00
smaarandita
Nu este medic/terapeut
smaarandita
Multumesc mult Doamnei Profesor Dr.Anca Zbranca pentru raspunsul dat si sfaturile extraordinare de care beneficiaza cei care au probleme cu onicomicoza.Eu am o sensibilitate a pielii si intr-adevar in timpul verii de la praful de pe strada imi apare ciuperca la picioare.Cu unghiile am cam rezolvat-o.Am grija sa folosesc Lamisil cand sunt probleme si mai fac ceva cind ma spal pe picioare pun in apa bicarbonat de sodiu.Onicomicoza trebuie tratata corespunzator pentru altfel aspectul picioarelor va fi ingrozitor.Eu amgrija de mine si la aceasta varsta ( 61 ani ) pentru ca imi place frumosul.
0
18-08-2008, ora 00:00
gomoy
Nu este medic/terapeut
gomoy
Stimate domnule Salem,
Am citit numeroase raspunsuri postate pe acest forum in legatura cu onicomicoza, problema care ma jeneaza si imi da batai de cap de foarte multi ani. Va rog nespus de mult sa ma ajutati in aceasta problema chiar vreau sa ma programez la o consultatie la cabinetul dvs. De ceva timp, in special vara, imi supureaza una din unghiile mari de la picior (aceasta a devenit seaca, galbena si foarte groasa), i-am scos coltul care ma jena si nu se mai vindeca imi supureaza incontinuu. Mi-am cumparat un unguent de la farmacie se numeste Fungisil care se pare ca nu imi este de prea mare ajutor. Ambele unghii de la picior le am infectate una este incarnata si cealalta supureaza. Va rog din suflet sa ma ajutati sa scap de aceasta problema. Va multumesc si va doresc numai bine.

Cu stima,
Simona Visan
0
24-08-2008, ora 00:00
iulia berceanu
Nu este medic/terapeut
iulia berceanu
buna!
0
24-08-2008, ora 00:00
iulia berceanu
Nu este medic/terapeut
iulia berceanu
buna! Va scriu acest mesaj cu speranta ca ma puteti ajuta.sotului meu i-au aparut pe laba piciorului cateva basici dar care s-au uniformizat si, din cauza ca s-a scarpinat, acum are ca un fel de rana.Am fost si la medic, care ne-a recomandat dermovate dar...tot degeaba.Cu ce ar putea sa scape de aceasta ciuperca.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •