Test Babes Papanicolau.. intrepretare, va rog

27-02-2009
kamalia
Nu este medic/terapeut
kamalia
As dori o interpretere pt.testul papanicolau
Frotiu conventional : Satisfacator pt.evaluare
Celule endocervicale-prezente : mataplaziate si mai departe nu mai inteleg ce scrie, ceva cu pa.3
Descriere citologica :
CEPS frecvente
PMN moderat
Rare hematii
Diagnostic citopatologic : Frotiu moderat inflamat (TBS)
4 comentarii
0
27-02-2009, ora 20:06
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Ai o infectie la nivelul cervixului indicata de modificarea celulelor de la nivelul acestuia. Probabil ca este o infectie cu transmitere sexuala.Mergi la ginecolog cu rezultatul B-Papanicolau.Probabil ca-ti va recomanda si alte teste de identificare a tipului de infectie.(identificarea agentului viral sau bacterian responsabil de infectie ).Priveste cu seriozitate problema ta pentru a preantampina consecinte nedorite in viitor (infertilitate, cancer)
0
01-09-2009, ora 18:35
krisa pitesti
Nu este medic/terapeut
krisa pitesti
Buna Kamalia.am citit ceea ce ai postat tu aici in luna februarie si vreau sa spun ca mi am facut si eu testul B si mi a iesit ca rezultat exact ceea ce ti-a iesit si tie.sunt ingrijorata deoarece medicul la care am fost mi a spus sa nu imi fac griji pt k nu e nimic grav, iar de atunci nu am mai facut niciun control.acum au revenit niste dureri si un discomfort.imi poate da si mie cineva niste sfaturi?multumesc!
0
03-09-2009, ora 15:21
kamalia
Nu este medic/terapeut
kamalia
Buna Krisa. Daca ai diagnosticul la fel ca mine nu este cazul sa-ti faci probleme. Eu am facut si colposcopie si a iesit in regula. Si eu am dureri usoare in partea stanga. Dar mi-a spus ca este o usoara anexita. Ca sa te linistesti mergi la un control.
0
03-09-2009, ora 16:51
krisa pitesti
Nu este medic/terapeut
krisa pitesti
multumesc frumos kamalia.m-am mai linistit.:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •