Test helicobacter pylori.. usor pozitiv vs. seropozitiv

05-05-2008
dodoojan
Nu este medic/terapeut
dodoojan
Buna ziua.Am mai facut odata testul de anticorpi helicobacter pylori.Atunci mi-a iesit usor pozitiv(+).Mi s-a recomandat, sa nu fac tratamentul.Doar ca problema nu a disparut, din contra.Acuma si problemele de digestie s-au agravat...Am repetat testul la un alt laborator.Ei folosesc o alta metoda de determinare, iar eu nu mai stiu sa compar rezultatul trecut cu cel de acum.Rezultatul recent zice asa: Helycobacter pylori seropozitiv, index 6.5
Intrebarea mea este:cam ce inseamna acesta, comparativ cu osor pozitiv(+) ?Multumesc anticipat pentru raspuns.
11 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
In prezent exista doua metode de determinare a Helicobacter pylori (HP): determinarea anticorpilor antiHP si determinarea antigenului HP din scaun! Ambele metode arata prezenta sau absenta Helicobacter prin utilizarea termenului de "seropozitivitate" si semnifica existenta unui ulcer doodenal (mai frecvent) sau a unui ulcer gastric HP pozitiv! Daca oricare din aceste teste arata prezenta HP ghidurile terapeutice internationale recomanda inceperea terapiei de eradicare si anume:
OMEPRAZOL, cp.20 mg 1 cp/zi (primele 28 zile)
AMOXICILINA, cp.1000mg, 1cp. la 12 ore (primele 7zile)
CLARITROMICINA, cp.500mg, 1 cp. la 12ore (primele 7 zile)
Dupa cele 28 zile de tratament se va face o reevaluare a simptomatologiei! Daca nu mai aveti simptome se considera ca sunteti vindecat, dar daca acestea persista este indicata efectuarea unei endoscopii digestive superioare si continuarea terapiei in functie de rezultat!
Ar fi bine daca ati putea face o acografie abdominala pentru vizualizarea ficatului si a vezicii biliare care ar putea sa contribuie la disconfortul dvs prin asa numita "dischinezie biliara", adica "fierea lenesa"!
Succes si astept vesti !!!
0
06-08-2008, ora 00:00
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
pentru floare de colt :
Va rog sa-mi explicati de ce e necesara efectuarea endoscopiei superioare in cazul nereusitei primului tratament in cazul in care oricum nu era vorba de vreun ulcer ci de dispepsie nonulceroasa cu helicobacter determinat prin anticorpi. A doua oara, dupa tratament s-a facut determinarea prin antigen si a aparut helicobacter pozitiv.Nu se face din nou tratament fara investigatii prin endoscopie?
0
11-08-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
V-as ruga sa imi dati mai multe detalii despre afectiunea dvs, cand si cum a inceput, ce investigatii ati facut si ce rezultat aveti, ce tratament ati urmat si cat timp...In orice caz endoscopia este gold-standard-ul diagnostic al ulcerului duodenal; permite biopsia de mucoasa pentru detectarea helicobacter si mai ales permite stabilirea unei baze de referinta pentru confirmarea vindecarii ulcerului!
0
11-08-2008, ora 00:00
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
pentru floare de colt:
Pentru disconfortul abdominal, cu scaune repetate, moi, in forma de creion, balonari si mai ales flatulenta exagerata am inceput investigatiile inca de acum 6 ani.La spit Militar mi s-a facut endoscopie digestiva superioara si la colon.Rezultatul :dispepsie nonulceroasa, colopatie spastica dreapta, hipocalcemie cu semnul intrebarii, boala hemoroidala cu indicatie chirurgicala(am rezolvat-o luna urmatoare), un mic nodul tiroidian.Tratamentul a fost cu debridat 3/zi, spasmomen 3/zi, timp de doua, trei luni, calciu si vitamine, fara tratament pentru nodul.Nu m-am simtit bine in mod semnificativ, flatulenta imi otravea viata, astfel incat am revenit cu investigatiile, renuntand dupa un an la medicul respectiv.Am inceput alte analize, la alt spital, recomandandu-mi-se cu aproximatie aceleasi medicamente fara sa fac analize invazive...In urma cu cateva luni, o doctorita radiolog mi-a recomandat sa fac doua analize:anticorpi helicobacter si antigen giardia.antigen giardia a iesit negativ, anticorpi helicobacter a fost 6, 1.Mi s-a recomandat tratament 2 luni cu helicid 1/zi dimineata, 7 zile cu amoxicilina 1000x2/zi, 7 zile claritromicina 500x2/zi(nu am suportat-o, mi s-au umflat pleoapele cu lichid, zona perineala deasemenea, amareala din gura era infernala)asadar s-a inlocuit cu DeNol 4/zitimp de 2 saptamani.M-am simtit excelent timp de trei saptamani, scaunul se normalizase(culoare, forma, miros), scapasem de balonare, de flatulenta care ma chinuia de ani si ani...
Din pacate ultimul medic e plecat din tara, de aceea n-am stiut ce sa fac:sa repet primul tratament sau sa fac altul, eventual cu metronidazol(pe care il suport mai usor).Insist pe observatia ca nu mi s-a gasit ulcer(ciudat, deoarece noaptea ma trezeam adesea cu dureri pe care le calmam cu mancare. Acum, durerile acestea au disparut.).
Multumesc pentru randurile dvs!
0
07-04-2009, ora 13:29
utzy
Nu este medic/terapeut
utzy
BUNA AM O MARE RUGAMINTE DACA IMI EXPLICA SI MIE CE INSEAMNA ANLIZA DE HP DIN BIOPSIA RECOLTARE DIN PLAMANII
VA ROG MULT
MULTUMESC
0
25-05-2009, ora 18:43
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Suzana53, te rog ajuta-ma daca poti cu un sfat.Am aceleasi simptome ca si tine, nu stiu ce sa mai fac.Spune-mi te rog daca ai reusit sa scapi de balonare si de flatulenta definitiv.Multumesc!
0
25-05-2009, ora 18:50
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
hiho, intre timp am facut alta endoscopie digestiva la care mi s-a gasit gastrita eroziva. Am luat Controloc 28 de zile si acum ma simt mai bine. Pentru balonari, scaune moi si flatulenta am luat Carminex si Colon Control de la Sprint Pharma vreo trei saptamani, dupa prospect. Daca vrei sa mai comunicam scrie-mi -
Sanatate maxima!
0
25-05-2009, ora 22:26
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Multumesc din suflet! Iti voi scrie, poate reusim sa discutam pe mess.Sanatate !
0
30-05-2009, ora 12:42
dana250
Nu este medic/terapeut
dana250
buna ziua!!as vreasi eu daca se poate un raspuns:
-ce inseamna daca testul helicobacter pylori:rezultatul este 116 este pozitiv;
-vsh rezultatul este 7
am vazut rezultatele testului tattalui meu dar nu vrea sa mi zica ce are...
v-as ruga mult daca imi puteti raspunde
0
30-05-2009, ora 12:57
dana250
Nu este medic/terapeut
dana250
defapt o sa scriu toaterezultatele...am inteles ca e destul de grav:
bilirubina:abesenti
nitriti:abesnti
celule epiteliale:rare
leucocite:relativ frecvente
oxalat de calciu: rar
analiza urina:
-ph 5, 5
proteine 30mg
glucoza
corpi cetonici-
+ce ammai scris inainte, deasupra...
e grav?
va multumesc pt intelegere
0
30-05-2009, ora 13:18
dana250
Nu este medic/terapeut
dana250
si mai este un set de analize:
colesterol total 213
glicemie a jeune 116
le-am scris doar pe cele cu sageata(crescut)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: