test papanicolau

18-11-2008
veracory
Nu este medic/terapeut
veracory
Am facut un test pap. la Inst.Oncologic fundeni si rezultatul este:nesatisfacator pentru evaluare;frotiu poluat cu hematii si leucocite;infectii abs.alte modif.non neoplazice:inflamatorii;atipii endocervicale nos.Repeta dupa trat. antiinflamator.Med. mi-a rec. trat cu Cervugid 12 ov. si dupa 3 luni repet.testul papanicolau. Testul hpv mi-a iesit negativ si la cultura din col :nu s-au izolat germeni, abs. candida. Ma infrijoreaza atipiile endocervicale nos. Multumesc daca imi puteti explica.
3 comentarii
0
18-11-2008, ora 17:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca frotiul ti-a fost poluat rezultatul este neconcludent.Fa tratamentul si repeta testul Papanicolau.Dupa ce ai rezultatul testului urmator sa ne scrii iar.Numai bine!
0
20-11-2008, ora 07:53
veracory
Nu este medic/terapeut
veracory
Multumesc mult pentru raspuns.
0
28-11-2008, ora 18:11
veracory
Nu este medic/terapeut
veracory
inainte sa incep tratam. am hotarat sa fac o colposcopie.Medicul a spus ca am displazie de col probabil din cauza nasterii cand, am avut colul rupt(acum 10 ani).Va intreb daca tratam. cu cervugid mai este bun in acest caz sau ce alt tratament ar fi mai bun.Peste 3 luni trebuie sa repet colposcopia.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •