test papanicolau

18-09-2009
danuta10
Nu este medic/terapeut
danuta10
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns legat de interpretarea testului papaniocolau.

-diagnostic citopatologic - " frotiu inflamator cu haemophilus" si " frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna". Tratamentul primit: augmentin+metronidazol

Raspunsul medicului a fost ca infectarea s-a produs ca urmare a actului sexual, ca unul dintre parteneri a fost infectat ca urmare a unui contact sexual cu o persoana care era deja infectata si ca problema este foarte grava si daca nu dam importanta cuvenita poate duce la infertilitate.

Imi puteti da mai multe detalii despre interpretarea exacta a testului, va rog.

Multumesc mult,
danuta
4 comentarii
0
19-09-2009, ora 18:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este o infectie genitala favorizata de un microb mai rar intalnit in bolile cu transmitere sexuala.Este vorba de Haemophylus ducreyi apartinand genului Haemophylus ce cauzeaza sancrul moale, boala cu transmitere sexuala, de la un partener infectat si netratat.Leziunile ulcerative ce apar pe organele genitale sunt insotite de prinderea ganglionilor regionali, care devin mari si durerosi. Prin examenul microscopic al secretiei purulente se obseva foarte bine acesti bacili gramnegativi. Medicul a avut dreptate, si daca a exagerat putin privind gravitatea a fost pentru a te determina sa faci tratamentul complet, corect, si sa fii atenta pe viitor la parteneri ; daca nu ai unul stabil, pe care sa-l cunosti bine, foloseste prezervativ. Sa mergi la control dupa terapie si pe perioada cat iei pastile sa nu ai relatii sexuale, nici macar cu prezervativ.
0
19-09-2009, ora 19:49
danuta10
Nu este medic/terapeut
danuta10
va multumesc foarte mult pt raspuns.
nedumerirea mea provine de la faptul ca am un partener stabil(8ani), eu nu am avut contact sexual cu altcineva iar daca partenerul meu a avut contact cu altcineva - de ce el nu prezinta niciun fel de simptom?
in momentul de fata facem amandoi tratamentul urmand sa revin la medic dupa terminarea lui, este necesar ca si el sa faca un control dupa terminarea tratamentului?

multe multumiri
0
20-09-2009, ora 19:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Barbatii sunt mai " rezistenti " la acesti germeni decat femeile, care sunt mult mai sensibile.La barbati o infectie genitala are, de multe ori, o exprimare redusa sau chiar absenta.Ar fi bine ca si partenerul sa faca un examen al secretiei uretrale dupa terapie.Numai bine!
0
20-09-2009, ora 19:47
danuta10
Nu este medic/terapeut
danuta10
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •